¬ Burun Ucu Estetiği

Burun ucu estetiği

Burun ucu estetiği:

Burun ucu estetiği sıklıkla burun ucunun geniş veya asimetrik olması, burun ucunda düşüklük, burun ucunun mandalla sıkılmış gibi görünmesine yol açan pinch deformitesi gibi şekil bozukluklarının düzeltilmesi amacıyla gerçekleştirilir.  Revizyon burun ameliyatları önemli bir kısmında da burun ucu  estetiğine ihtiyaç duyulabilir.

 

Burun ucu estetiği kapalı yada açık teknik burun estetiği ameliyatı ile  yapılabilir. Burun ucundaki deformite yani şekil bozukluğu teknik seçiminde önemlidir. Doktorunuz sizi bu konuda bilgilendirecektir.

Burun ucu estetği yani tipplasti operasyonu genel yada lokal anestez altında yapılabilir.

Burun ucu estetiği eğer burun sırtında sorun yoksa ve tipplasti sonrası orantısızlık beklenmiyorsa  tek başına yapılabilir.  Bu durumda  burun kemiklerine dokunulmaz. Burun ucunu oluşturan alt lateral kıkırdaklara müdahale edilerek  burun ucundaki sekil bozukluğu yani asimetri, yükseklik, düşüklük, genişlik  gibi istenmeyen durumlar düzeltilebilir. İyileşme hızlıdır. Morluk ve ameliyat sonrası  şişliğe çok nadiren karşılaşılır. Rinoplastiye göre daha hızlı normal hayata dönülür.

"Ben sadece burun ucu estetiği istiyorum" diyerek başvuran her hasta burun ucu estetiği için uygun aday mıdır?"

Yüz ve burunda güzellik  orantı  ve uyum meselesidir.  Sadece burun ucunun küçültülmesi, şekillendirilmesi, ameliyat öncesi sorun yokmuş gibi gözüken burunda, burun sırtının daha kalın  veya daha büyük görünmesine  yol açabilir. Bu nedenle burun ucu estetiği  yani tipplasti sonrası burnun tamamındaki değişimleri ön görmek gerekir.  Bu istekle başvuran hastalarımızın bir kısmında dikkatli bir muayene  ve değerlendirme  sonrası tam bir burun estetiği  ameliyatına ihtiyaçları olduklarını tespit ediyoruz. Bu durumda sadece burun ucuna müdahale etmek yerine burnun tamamına müdahale ettiğimiz rinoplasti ameliyatı ile  yüzle orantılı  mükemmel  sonuç almak mümkün olabilmektedir. Bu konuda doktorunuzla yapacağınız görüşme   çok önemlidir.

Burun kanatlarının zayıflığı ( Alar kollaps)

Burun kanatlarındaki kıkırdakların zayıflığına bağlı olarak derin nefes almada burun kanatlarının içeriye çökmeside  ayrı  problemdir.  Alar kollaps adı verilen bu durumda  nefes alındığında oluşan negative basınca bağlı olarak  burun yan duvarlarında çökme olur. Bu durum doğuştan kıkırdakların zayıflığından olabileceği gibi  geçirilmiş burun ameliyatı sonrası kıkırdakların aşırı zayıflaması sonucuda olabilir. Bu durumda ise burun kanatlarının güçlendirilmesi amacıyla  kıkırdak destek koymak gerekir.

Burun ucu estetiği  ve tipplasti,  Ankara burun ucu estetiği fiyatı  ile ilgili detaylı bilgi için iletişim sayfasından form doldurabilir yada 0312 285 80 70  numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Prof. Dr .Muhitdin Eski