•  
  •  

Meme Küçültme

Meme Küçültme (Göğüs Küçültme) Ameliyatı

Meme dokusu alınan kiloların, gebelik veya hormonal değişikliklerin etkisiyle aşırı büyüyebilir. Bu durum hastalarda sırt ve boyun ağrısı, kıyafet bulmakta, spor yapmakta güçlük, kilo verememek gibi şikayetlere yol açar. Hastalar sıklıkla memelerinin büyük olması ve bunun yarattığı rahatsızlık nedeniyle meme küçültme estetiği olmak isterler. Göğüs küçültme estetiği bu tür problemleri çözerken, göğüslerinin şeklini de değiştirir. Göğüs küçültme ameliyatında, ihtiyaca göre başta cilt olmak üzere yağ ve yumuşak dokuları uzaklaştırılır. Meme başı yaşınıza ve vucut yapınıza bağlı olarak olması gereken yere çıkartılır ve daha küçük dik ve vucudunuzla orantılı hale gelir.

Meme küçültme (Göğüs Küçültme) ameliyatı için iyi bir aday mısınız?

  • Göğüsleriniz vücudunuza oranla çok büyük ise
  • Meme ucu aşağı bakan, büyük ve sarkık memelere sahip iseniz
  • Göğüsleriniz arasında belirgin büyüklük farkı varsa
  • Memelerinizin büyüklüğünden kaynaklanan sırt ve boyun ağrınız varsa
  • Göğüslerinizin altındaki katlantıda devamlı pişik oluyorsa
  • Memeyi destekleyen iç çamaşırı askısı omuzlarınızda askı izi oluşturuyorsa
  • Memenizin büyüklüğüne bağlı kıyafet bulmakta güçlük çeliyorsanız.

Eğer yukarıdaki durumlardan birine veya birkaçına sahipseniz, meme küçültme için iyi bir adaysınız demektir. Meme küçültme herhangi bir yaşta yapılabilir. Ancak juvenil meme hipertrofisinde meme gelişimi durana kadar beklenilmesi önerilir. Bununla birlikte bu genç yaşta ameliyat olanlarda sonuçtan çok memnundur ve bu ameliyatı başkalarına önermektedirler. Hamilelik ve emzirmenin meme boyut ve şeklinde önemli değişikliklere yol açabilir. Bu nedenle yakın zamanda gebelik planlıyorsanız bu ameliyatı ertelemeniz önerilir. Bununla birlikte pek çok kadın meme büyüklüğünden kaynaklanan sıkıntılardan dolayı çocuk sahibi olmadan önce meme küçültme operasyonuna yaptırmaktadırlar.

Meme Küçültme (Göğüs Küçültme) Ameliyat öncesi görüşme…

Göğüs küçültme ve bir diğer adıyla reduksiyon mamaplasti ameliyatı düşünüyorsanız, ilk yapmanız gereken bu konuda deneyimli estetik plastik cerrahla görüşmektir. Bu görüşmede mevcut şikayetleriniz ve ameliyat sonrası beklentileriniz samimi olarak dile getirilmelidir.

Bu görüşmede doktorunuz sizi muayene edecektir: Bu muayenede göğüslerin mevcut büyüklüğü, meme derisinin durumu, asimetriler, sarkıklık, gögüs kafesinin genişliği, deformite olup olmaması gibi ameliyat sonucunu etkileyecek konularda ölçüm yapıp değerlendirmede bulunacak ve notlar alacaktır. Eğer eşlik eden hastalıklarınız (kalp hastalığı, diabet gib), geçirdiğiniz ameliyatlar veya devamlı kullandığınız ilaçlar sorgulanacaktır. Böyle bir durum varsa bu konuda doktorunuza bilgi veriniz.

Doktorunuz bu muayene bulgularını ve sizin bu ameliyattan beklentilerinizi karşılaştırarak en uygun tedavi seçeneğini konusunda size bilgi verecek ve gerçekçi olarak ameliyattan ne beklenmesi gerektiğini içeren özel detayları size açıklayacaktır. Yine bu görüşmede, doktorunuz, uygulayacağı cerrahi tekniği, anesteziyi, ameliyatın nerede yapılacağı ve ameliyat hazırlıkları konusunda bilgi verecektir. Ameliyatın muhtemel riskleri ve komplikasyonları konusunda sizi aydınlatacaktır. Mastopeksi ameliyatına karar vermeden önce bu konuyla ilgili aklınızdaki tüm soruları sorup cevabını alın. Bunları dikkatlice dinleyip anlamadığınız konuları tekrar sorun. Yine bu görüşmede ameliyat maliyeti hakkında bilgi alabilirsiniz. Bu görüşmeden sonra kendi değerlendirmenizi de yaparak ameliyat kararı verirsiniz.

Ameliyat kararı verdiğinizde sizden ameliyat hazırlığı için tetkikler yaptırmanız istenecektir. Bu tetkikler sonucu normal sınırlardaysa ameliyata uygun olduğunuz değerlendirilip cerrahinin yapılacağı gün ve saat kararlaştırılır.

Meme Küçültme (Göğüs Küçültme) Cerrahi Girişim...

Hastaneye yatışınızı takiben odanıza alınırsınız. Odanızda doktorunuz sizi ziyaret ederek ameliyat planlaması yapar. Takiben anestezi doktoru anestezi hakkında bilgi verip size anesteziye yönelik sorular sorar. Ameliyathaneye inmeden önce size bir sakinleştirici iğne yapılacaktır. Bu sizin heyecanınızı ve ameliyata bağlı oluşabilecek stres ve gerginliği azaltacak sizi sakinleştirecektir ve cesaretlendirecektir.

Ameliyathaneye indikten sonra anestezi uygulanacaktır. Meme küçültme genel anestezi altında gerçekleştirilebilir. Genel anestezi uygulanacaksa tüm operasyon boyunca uyursunuz. Doktorunuz sizin için en uygun seçeneği sunacaktır.

Meme küçültme(Göğüs Küçültme) nasıl yapılıyor?

Meme küçültme operasyonlarında çok farklı teknikler kullanılmaktadır. Bunlar operasyon sonrası kalan skar yani izlere göre sınıflandırılmaktadır. Sık kullanılanlar ters-T şeklinde iz ve vertikal iz bırakan tekniklerdir. Bunları birbirine göre avantaj ve dezavantajları vardır. Bunlar içinde sık uygulanan inferior dermaglanduler teknik adıyla anılan ve 'ters T' şeklinde cilt kesisi izi bırakan yöntemdir. Bu teknikte fazla olan meme, yağ ve cilt dokusu çıkartıldıktan sonra areolayı (meme ucu etrafındaki koyu alan ) çevreleyen ve buradan aşağı meme altı kıvrıma doğru ilerleyip meme altı kıvrımda devam eden ters T şeklinde iz kalır. Vertikal teknikte ise izler areola çevresinden başlayıp meme altı kıvrıma kadar uzanır ( lolipop şeklinde iz) bu kıvrımda devam etmez yada çok aza devam edebilir.

Bireysel faktörler ve kişisel tercihleriniz meme küçültme ameliyatınında seçilecek tekniği belirlemede önemlidir. Bu konuda en iyi kararı sizinle görüştükten sonra cerrahınız verecektir. Areola çevresindeki areola altındaki ve meme altındaki skarlar kalıcıdır ancak zamanla kaybolur ve fark edilmez hal alabilir ve kolaylıkla iç çamaşırı içinde saklanabilir.

Meme Küçültme (Göğüs Küçültme) Ameliyat sonrası…

Ameliyattan tamamen uyandıktan sonra odanıza alınırsınız. Burada takipleriniz yapılacak, gerekli antibiyotik ve ağrı kesiciler uygulanacaktır. Ameliyattan birkaç saat sonra önce sulu gıda alabilirsiniz. Bunu takiben kısa periyotlar halinde yataktan kalkabilirsiniz. Duruma göre aynı gün yada ertesi gün hastaneden taburcu olabilirsiniz. Birkaç gün sonra, daha rahat hareket edebilirsiniz. Büyük güç sarf etmek, eğilmek ve ağır yük kaldırmaktan sakınmalısınız, çünkü bu aktiviteler ameliyat bölgesindeki şişliğin ve kanamanın artmasına neden olabilir. Meme üzerine bası oluşmasını engellemek için sırt üstü yatmanız önerilecektir.

Ameliyatın ertesi günü veya ikinci gün drenler çekilip pansumanınız yenilenebilir. Ameliyat 3-5 gün sonra duş almanıza izin verilebilir. Pansuman ve sargı işlemi tamamlandıktan sonra memelerinizdeki şişlik ve renk değişikliği azalana kadar, birkaç hafta süre ile kullanılacak olan destekleyici sütyen kullanmanız önerilecektir. Meme küçültme ameliyatında sıklıkla kendiliğinden eriyen özel dikişler kullanıldığı için, dikiş almaya gerek yoktur.

Normal aktivitelerime ne zaman dönebileceğim?

Meme küçültme cerrahisi sonrası iyileşme hızlı olmaktadır. Yaptığınız işe bağlı olarak 1-2 hafta içinde çalışmaya geri dönebilirsiniz. İlk haftadan sonra aşamalı olarak hafif egzersizleri içeren normal aktivitelerin çoğuna başlanabilir. Bu sürede, bazı hafif ağrılar ve hareket kısıtlılığı olabilir fakat bunlar normaldir. Bunlar basit ağrı kesicilerle önlenebilir. Ciddi ağrıları doktorunuza bildirmelisiniz.

Meme küçültme (Göğüs Küçültme) ameliyatının sonuçları...

Meme küçültme ameliyatı hasta görünümünde dramatik bir değişiklik yapmakta ve büyüklükten kaynaklanan yakınmaları ortadan kaldırır. Bu nedenle plastik cerrahi uygulamaları içinde hasta memnuniyetinin en yüksek olduğu ameliyatlardan birisidir. Meme küçültme ameliyatı göğüslerinizin daha küçük ve dik olmasını sağlar. Bu durum kendinize olan güveni artıracaktır. Ameliyat sonrasında büyük göğüslerin yarattığı sorunların başında gelen spor yapmakta güçlük, pişikler, kıyafet bulma güçlüğü gibi sorunlarınızdan uzaklaşmış olacak ve hayattan daha fazla keyif alır hale geleceksiniz. Meme küçültme ameliyatında oluşan kesilere bağlı izler kaybolmaz ancak zaman içinde renkleri solar ve fark edilmesi güçleşir ve kolaylıklada çamaşırla saklanabilir.

Bu sonuçlar ne kadar süre devam eder?

Kilonuzu muhafaza ettiğiniz sürece sonuçlar uzun süre kalıcıdır. Bununla birlikte yer çekimi ve yaşlanmayla ortaya çıkan etkiler neredeyse bütün kadınların memelerinin boyut ve şeklini nihayetinde değiştirmektedir. Gebelik, aşırı kilo alma verme gibi durumlar elde edilen sonuçta değişikliğe yol açabilir.

Plastik cerrahınızla görüşmelerinizi devam ettirme...

Doktorunuz iyileşme periyodu ve sonrasında periyodik kontrollerini yapmak ve ameliyatın uzun vadeli sonuçlarını görmek açısından düzenli olarak kontrollere gelmenizi tavsiye edecektir. İyileşme periyodu ve sonrasında karşılaşabileceğiniz sorunların önlenmesi ve çözümü konusunda bu görüşmeler önemlidir. Ameliyat sonrası dönemde sorularınız ve endişeleriniz olursa veya daha fazla bilgiye ihtiyacınız duyarsanız doktorunuzdan randevu alıp görüşmekten çekinmeyin. Doktorunuz sizi her aşamada destekleyecek ve yardımcı olacaktır.

Prof.Dr.Muhitdin Eski