•  
  •  

Burun dolgusu

Burun dolgusu:Son yıllarda burundaki basit şekil bozukluklarının düzeltilmesi için dolgu kullanımı yaygınlaşmaktadır. Özellikle ameliyattan çekinen, korkan ve dolgu ile düzeltilebilecek şekil bozukluğu olan kişiler için dolguyla burun estetiği iyi bir şeçim olabilir. Burun estetik doktorlarıda rinoplasti ameliyatı sonrası nadiren ortaya çıkan burun sırtındaki düzensizlikler ve asimetrileri düzeltmek için uzun süredir dolgu kullanmaktadırlar. Birçok ürün bu amaçla kullanılabilmektedir. Kalıcı burun dolgularının kullanımı önerilmemektedir. Burun dolguları içinde göreceli olarak en güvenli olanı hyaluronic asit içeren (Juvederm, Restylene gibi) dolgu materyalleridir. Seçilmiş hastalarda dolgu ile ameliyatsız burun estetiği gerçekleştirilebilir.

Burun dolgusu güvenli mi? Burun dolgusu riskleri

Burun dolgu kullanımının yaygınlaşması burun estetiği hastalarında yeni bir problemide beraberinde getirmektedir. Dolgu yaptıran hastalarda kronik enfeksiyon, ağrı, uzun sureli geçmeyen kızarıklık ve şişlik, hatta burun cildinde dolaşım bozukluğu ve deride kayıp gibi ciddi komplikasyonlar ile karşılaşılabilmektedir. Bu durum burun ameliyatını da riskli hale getirebilmektedir. Bu kişilerin bir kısmında düzeltici rinoplasti deri dolaşımının bozulması nedeniyle çok riskli olabilmektedir. Bu nedenle buruna dolgu işlemi deneyimli hekim ellerinde doğru plana ve yere yapıldığında güvenli olabilmektedir. Burada en önemli şey dolgu maddelerinin doğru plana yani kemik ve kıkırdak üzerine enjekte edilmesi ve özellikle yüzeyel enjeksiyondan kaçınılması gerekliliğidir. Özellikle ince derili hastalar daha fazla risk altındadırlar. Hasta seçimi çok önemlidir.En önemlisi ise burun anatomisini çok iyi bilen ve burun estetiği konusunda deneyimli ellerden bu işlemi yapmasıdır.

Bir çok ürün bu amaçla kullanılmaktadır. Bunların içinde göreceli olarak en güvenli olanı hyaluronic asit içeren (Juvederm, Restylene gibi) dolgu materyalleridir. Burun estetiği için kalıcı dolgu maddelerinden kaçınılmalıdır. Hyaluronik asit içeren dolgular içeriklerine bağlı olarak yaklaşık 6-12 ay civarında kalıcı olabilmektedirler. Ancak bir çok hekim bu sürenin daha uzun olabileceğini düşünmektedir.

Burun dolgu uygulaması ağrılı mıdır?

Kullanılan dolguların bir çoğunun içinde lokal anestezik bulunmaktadır. Buna ek olarak bölgeye uygulanacak kremler ve buz uygulaması işlem esnasında oluşacak ağrıyı yok edecektir. Gerekirse basit lokal anestezi uygulaması ile ağrı duymadan burun dolgusu gerçekleştirilebilir.

Burun dolgu işlemi kaç dakika surer ?

Burun dolgu işlemi yaklaşık 15-20 dakika zaman alır. Buruna dolgu işlemi sonrası hemen işinize dönebilirsiniz.

Burun dolgusundan sonra burun estetiği ameliyatı ne zaman yapılır?

Burun dolgusundan sonra burun estetiği ameliyatı için kullanılan dolgunun erimesi beklenmelidir. Dolgu kaybolmadan erken dönemde ameliyat yapılması sonucu olumsuz etkileyebilir. Burun dolgusundan sonra ameliyat için bekleme süresi kullanılan ürüne ve enjeksiyon planına bağlı olarak en az 6 ay ile 1 yıl olmalıdır. Burunda dolguların daha uzun kalıcı olduğu göz önüne alınırsa bu süreyi uzatmak daha güvenli olabilir.

Dolgu ile burun revizyonu:Burun estetiği ameliyatından sonra dolgu kullanımı:

Burun ameliyatı sonrası oluşan minor düzensizlikler, asimetriler, çöküklükler için revizyon ameliyatına gerek kalmadan sorunlar burun dolgusu ile çözülebilir. Ofis şartlarında 15-20 dakikalık bir işlemle burun ameliyatı sonrası gelişen basit şekil bozukluklarının düzeltilmesinde hyaluronik asit içeren dolgularla iyi sonuç alınabilir. Böylece revizyon ameliyatının önüne geçilebilir. Ancak yapılan işlem yaklaşık 12 ay kalıcıdır. Bununla birlikte ameliyat yapılmış burunlarda dolgu işlemi çok daha dikkatli ve doğru yapılmalıdır. Derinin çok ince olduğu burun ucu ve kanatlar gibi bölgelere yapılacak dolgu ciddi problemlere yol açabilir. Bu nedenle uygulayan doktorun burun anatomisi ve burun derisinin kan dolaşımı hakkında bilgili olması çok önemlidir. Deneyimli ellerde ve seçilmiş olgularda burun dolgusu kabuledilebilir bir tedavi yaklaşımıdır (Aesthet Surg J;29;477-484 Soft tissue fillers in the nose.)

Prof.Dr.Muhitdin Eski