•  
  •  

Jinekomasti Ameliyatı

Jinekomasti (erkek meme büyümesi) nedenleri

Erkeklerde görülen meme büyümesine jinekomasti adı verilmektedir. Jinekomasti erkek çocukların ergenliğe girdiği dönemde çok sık ortaya çıkmaktadır. Bunların önemli bir kısmı zaman içinde kaybolabilmektedir. Bir kısmında ise jinekomasti devam edebilmektedir. Kilo fazlalığı da jinekomastiyi artırabilmektedir. Bu doğal bir süreçtir. Nadiren çeşitli hastalıklara, kullanılan ilaçlara bağlı olarak da ortaya çıkabilir. Tek taraflı ya da iki taraflı olabilir. Jinekomasti kimi erkekte kıyafetlerin içinde özellikle strech tişört altında belli olmakta ve görünüm bozukluğuna yol açabilmektedir. Bu kişiler için denize, havuza girmek, dar kıyafetle spor yapmak çok büyük stres kaynağıdır. Bu durumu gizlemek için sürekli geniş tişört giyme ihtiyacı duyulabilmektedir. Bu kişide öz güven kaybına yol açabilmektedir. Bu gibi durumlarda cerrahi tedavi endikasyonu ortaya çıkmaktadır

Jinekomasti tedavisi (erkek meme küçültme ameliyatı) öncesi görüşme

Erkek meme küçültme yani jinekomasti ameliyatı düşünüyorsanız, ilk yapmanız gereken bu konuda deneyimli estetik plastik cerrahla görüşmektir. Bu görüşmede mevcut şikayetleriniz ve ameliyat sonrası beklentileriniz samimi olarak dile getirilmelidir.

Bu görüşmede doktorunuz sizi muayene edecektir: Bu muayenede göğüslerin mevcut büyüklüğü, meme derisinin durumu, asimetriler, sarkıklık, deformite olup olmaması gibi ameliyat sonucunu etkileyecek konularda değerlendirmede bulunacak ve notlar alacaktır. Eğer eşlik eden hastalıklarınız (kalp hastalığı, diabet gib), geçirdiğiniz ameliyatlar veya devamlı kullandığınız ilaçlar sorgulanacaktır. Böyle bir durum varsa bu konuda doktorunuza bilgi veriniz.

Doktorunuz bu muayene bulgularını ve sizin bu ameliyattan beklentilerinizi karşılaştırarak en uygun tedavi seçeneğini konusunda size bilgi verecek ve gerçekçi olarak ameliyattan ne beklenmesi gerektiğini içeren özel detayları size açıklayacaktır. Yine bu görüşmede, doktorunuz, uygulayacağı cerrahi tekniği, anesteziyi, ameliyatın nerede yapılacağı ve ameliyat hazırlıkları konusunda bilgi verecektir. Ameliyatın muhtemel riskleri ve komplikasyonları konusunda sizi aydınlatacaktır. Bu ameliyata karar vermeden önce bu konuyla ilgili aklınızdaki tüm soruları sorup cevabını alın. Bunları dikkatlice dinleyip anlamadığınız konuları tekrar sorun. Yine bu görüşmede ameliyat maliyeti hakkında bilgi alabilirsiniz. Bu görüşmeden sonra kendi değerlendirmenizi de yaparak ameliyat kararı verirsiniz.

Ameliyat kararı verdiğinizde sizden ameliyat hazırlığı için tetkikler yaptırmanız istenecektir. Bu tetkikler sonucu normal sınırlardaysa ameliyata uygun olduğunuz değerlendirilip cerrahinin yapılacağı gün ve saat kararlaştırılır.

Jinekomasti ameliyatı günü nasıl olacak ?

Hastaneye yatışınızı takiben odanıza alınırsınız. Odanızda doktorunuz sizi ziyaret ederek ameliyat planlaması yapar. Takiben anestezi doktoru anestezi hakkında bilgi verip size anesteziye yönelik sorular sorar. Ameliyathaneye inmeden önce size bir sakinleştirici iğne yapılacaktır. Bu sizin heyecanınızı ve ameliyata bağlı oluşabilecek stres ve gerginliği azaltacak sizi sakinleştirecektir ve cesaretlendirecektir.

Ameliyathaneye indikten sonra anestezi uygulanacaktır. Jinekomasti ameliyatı genel anestezi altında gerçekleştirilebilir. Genel anestezi uygulanacaksa tüm operasyon boyunca uyursunuz. Doktorunuz sizin için en uygun seçeneği sunacaktır.

Jinekomasti yani erkek memesi küçültme nasıl yapılıyor?

Jinekomasti operasyonlarında farklı teknikler kullanılmaktadır. Teknik seçiminde meme dokusunun durumu önemlidir. Erkek memesi yağ ve gland dediğimiz meme dokusundan oluşur. Memede daha çok yağ dokusundan oluşturuyorsa her iki memeye yapılacak liposuction adını verdiğimiz yağ alma tekniği ile jinekomasti tedavi edilebilir. Memede yağ dokusu ile beraber belirgin gland dokusu varsa bu durumda liposuction ile beraber gland eksizyonu yapılabilir. Liposuction yapıldıktan sonra meme ucu koyuluğun alt kenarından yarım ay şeklinde kesi yapılarak, memede büyümeye yol açan meme dokusu yani gland dokusu disk şeklinde çıkartılıp meme normal büyüklüğüne kavuşturulabilir .Bu teknikte meme altında zorlukla fark edilen bir iz kalır.Liposuction ve gland eksizyonu birlikte uygulandığı teknikte çok iyi sonuç alınmaktadır. Çok İleri derecede büyüme varsa ve en önemlisi meme sarkıksa, sarkmayı gidermek için gland eksizyonu ve liposuctiona ek olarak meme koyuluğu etrafında cilt dokusu çıkartılması gerekebilir. Bu durumda meme siyahı çepeçevre saran bir ameliyat izi kalabilmektedir. Durumunuza göre bu 3 teknikten biri ile ameliyatınız gerçekleştirilir. Bireysel faktörler ve kişisel tercihleriniz erkek meme küçültme ameliyatında seçilecek tekniği belirlemede önemlidir. Bu konuda en iyi kararı sizinle görüştükten sonra cerrahınız verecektir.

Vucut geliştirmeyle ilgilenen kişlerde görülen jinekomasti tedavisinde en iyi yöntem hangisidir ?

Vucut geliştirme yapmış ve jinekomastisi olan kişiler estetik nedenlerle meme büyüklüğünden kurtulmak istemektedirler. Ancak body bulding yapan kişilerde pektoral yani göğüs kası çok gelişmiştir. Vucut yağ oranının çok düşük olması nedeniyle cilt altı yağ dokusunun neredeyse hiç yoktur. Bu iki durum ve vucut geliştirmeyle ilgilenen kişilerde jinekomastinin asıl nedeninin saf gland yani meme dokusunun büyüklüğünden kaynaklanması, jinekomasti tedavisini diğerlerinden farklı kılmaktadır. Ergenlikte ortaya çıkan jinekomasti de sıklıkla yağ dokusu ve gland miktarı eşittir yada biri biraz fazla biri biraz azdır. Ergenlik sonrası ortaya çıkan ve kalıcı olan jinekomastilerde liposuction oldukça etkiliyken, vucut geliştirme sonrası ortaya çıkan jinekomastide neredeyse tek başına liposuction yada lazer lipoliz etkisizdir. Bu durum vücut geliştirme ve jinekomasti bölümünde ayrıntısıyla sunulmuştur. Gland yani meme dokusunun tama yakın çıkartılması tedavide temel yaklaşımdır. Bu işlem ise meme siyahının göğüs cildi ile birleştiği sınırda yarım ay şeklinde yapılacak kesi ile girilip çok titiz ve dikkatli bir diseksiyonla gland dokusunu çıkartılmasına dayanmaktadır. Gerekirse gland kenarlarına ek olarak liposuction yapılabilir. Bu işlem deneyim, dikkat ve titizlik gerektirmektedir. Bu yolla oluşabilecek komplikasyonları azaltmak yada en aza indirmek mümkündür. Bu yaklaşımla çok yüksek bir hasta memnuniyetine ulaşmak mümkündür.

Jinekomasti Ameliyatı (Erkek Meme Küçültme Ameliyatı ) sonrası…

Ameliyattan tamamen uyandıktan sonra odanıza alınırsınız. Burada takipleriniz yapılacak, gerekli antibiyotik ve ağrı kesiciler uygulanacaktır. Ameliyattan birkaç saat sonra önce sulu gıda alabilirsiniz. Bunu takiben kısa periyotlar halinde yataktan kalkabilirsiniz. Duruma göre aynı gün ya da ertesi gün hastaneden taburcu olabilirsiniz. Birkaç gün sonra, daha rahat hareket edebilirsiniz. Büyük güç sarf etmek, eğilmek ve ağır yük kaldırmaktan sakınmalısınız, çünkü bu aktiviteler ameliyat bölgesindeki şişliğin artmasına neden olabilir. Ameliyatın ertesi günü veya ikinci gün pansumanınız yenilenebilir. Ameliyatta takılan kuşak şeklindeki korseyi 3 hafta süre ile takmanız istenecektir. Bu korse ameliyat sonrası ödem ve şişliğin azalmasına ve memenin yeni şeklini almasına yardımcı olmak için kullanılmaktadır. Kıyafet altında belli olmadan kolaylıkla kullanılmaktadır. Ameliyat 3 gün sonra duş almanıza izin verilebilir. Meme küçültme ameliyatında sıklıkla kendiliğinden eriyen özel dikişler kullanıldığı için, dikiş almaya gerek yoktur.

Normal aktivitelerime ne zaman dönebileceğim?

Jinekomasti ameliyatı sonrası iyileşme hızlı olmaktadır. Yaptığınız işe bağlı olarak 3-5 gün içinde işinize geri dönebilirsiniz. Bu süreden sonra aşamalı olarak normal aktivitelerin çoğuna başlanabilir. 3 hafta süre ile ağırlık kaldırma gibi göğüs kaslarını çalıştıran aktiviteden uzak durmanız tavsiye edilir. Bu sürede, bazı hafif ağrılar ve hareket kısıtlılığı olabilir fakat bunlar normaldir. Bunlar basit ağrı kesicilerle önlenebilir.

Jinekomasti Ameliyatının (Erkek Meme Küçültme Ameliyatının ) sonuçları kalıcı mıdır?

Jinekomasti ameliyat sonuçları kalıcıdır. Jinekomasti ameliyatı hasta görünümünde dramatik bir değişiklik yapmakta ve kendinize olan güveni artırmaktadır. Estetik plastik cerrahi uygulamaları içinde hasta memnuniyetinin en yüksek olduğu ameliyatlardan birisidir. Bu hastalar memelerindeki büyüklük nedeniyle geniş tişort giymek gereksinimi duymaktan ve denize havuza girme stresinden kurtulurlar. Kaybettikleri öz güveni hızla kazanırlar. Kilonuzu muhafaza ettiğiniz sürece sonuçlar uzun süre kalıcıdır.

Plastik cerrahınızla görüşmelerinizi devam ettirme...

Doktorunuz iyileşme periyodu ve sonrasında periyodik kontrollerini yapmak ve ameliyatın uzun vadeli sonuçlarını görmek açısından düzenli olarak kontrollere gelmenizi tavsiye edecektir. İyileşme periyodu ve sonrasında karşılaşabileceğiniz sorunların önlenmesi ve çözümü konusunda bu görüşmeler önemlidir. Ameliyat sonrası dönemde sorularınız ve endişeleriniz olursa veya daha fazla bilgiye ihtiyacınız duyarsanız doktorunuzdan randevu alıp görüşmekten çekinmeyin. Doktorunuz sizi her aşamada destekleyecek ve yardımcı olacaktır.

Prof.Dr.Muhitdin Eski