•  
  •  

Göz Kapağı Sarkması

Göz kapağı kaldırma ameliyatı kimlere yapılır

Göz kapağı sarkması nedir? Yapısal olarak yada yaşlanmaya bağlı olarak üst göz kapağında deri birikmesi ve bunun kirpiklere doğru aşağı inmesine göz kapağı sarkması denir. Üst kapakta sarkmaya neden olan fazla derinin alınması için yapılan işleme üst bleferoplasti ameliyatı adı da verilir. Bu işlem göz kapağı kaldırma ameliyatı adı da almaktadır. Estetik göz kapağı ameliyatında göz kapaklarındaki sarkmış fazla deri ve göz torbalarının uzaklaştırılması sonucu göz çevrenize daha yenilenmiş bir görüntü kazandırır. Yüzünüzdeki yorgun görünüm gider sizin daha dinamik bir görüntüye sahip olmanızı sağlar.

Göz kapağı kaldırma ameliyatı kimlere yapılır?

- Üst göz kapağınızdaki deri fazlalıkları size yorgun bir görünüm veriyorsa

- Üst göz kapağındaki deri fazlalığı kirpiklere kadar sarkıp görmeyi engelliyorsa

- Üst göz kapağındaki deri fazlalığı nedeniyle göz kapağına makyaj (far sürme, kalem çekme) yapamıyorsanız


Üst göz kapağı estetiği:

Blefaroplasti yani göz kapak estetiği, sıklıkla sadece ameliyatın yapılacağı bölgenin uyuşturulduğu lokal anestezi tekniği ile yapılmaktadır. Hasta isterse hastanın kaygılarının azaltıldığı ameliyat stresini ortadan kaldıran sedasyon i ve lokalanestezi kombinasyonu ile yapılabilir. Ameliyat öncesi gerginliğinizi azaltmak için sedatif yani rahatlatıcı ilaç verilir. Bu sedatif ilaçlar lokal anestezi operasyon süresince rahat olmanızı sağlayacaktır. Genel anestezi kullanılarak da bu ameliyat yapılır. Eğer genel anestezi verilmişse, tüm operasyon boyunca uyursunuz.


Göz kapağı kaldırma ameliyatı sonrası iyileşme:

Ameliyat sonrasında hafif ağrı ve rahatsızlık hissi olabilir. Basit ağrı kesicilerle bu ağrılar diner. Yatarken başınızı hafif yukarıda tutmanız, gözlerinizin etrafına soğuk kompres uygulanması, şişlik ve morlukların azalmasına yardımcı olacaktır. Bir kaç gün bu işlemler uygulanması yeterli olur. Kapaktaki kesilere bantlarla uygulanan pansuman 3 günde değiştirilebilir. Genellikle 5. günde dikişler alınır. Bu ameliyattan toparlanma hızlı olur ve erken dönemde normal yaşantınıza dönebilirsiniz. Ameliyat sonrası ilk 2 -3 gün şişlik artabilir.Bundan sonra hızla azalmaya başlar. Morluk ile çok sık karşılaşılmasa da göz derisinin çok ince ve hassas olması nedeniyle morluk olabilir. Göz estetiği sonrası oluşan morluk sıklıkla 1 hafta içinde kaybolur. İstenirse makyaj ile de kolaylıkla kapatılabilir. Güneş gözlügü takarak erken dönemde sosyal yaşantınıza dönebilirsiniz. Göz etrafındaki sarkmış deri ve torbalanmaya yol açan yağ dokusunun ortadan kaldırılması size daha genç ve zinde bir görünüm kazandırır.Göz kapağı sarkması botoksla düzelir mi?

Kaşlarda düşüklük varsa ve üsk kapaktaki cilt fazlalığı sınırlı ise alına ve göz çevresine yapılacak botok uygulaması kaşların kalmasını sağlayarak göz kapağı sarkmasını hafifletir.üst kapaktaki deri çok sarıksa ve kirpiklere değiyorsa botoks uygulaması çok etkili olmaz. Göz kapağı estetik ameliyatlarından 2-3 hafta sonra yapılacak botoks alın, kaş arası ve göz çevresinde mimiklere bağlı kırışıklıkları ortadan kaldırarak göz çevresi ve alında mükemmel bir gençleşme sağlar. Sonuçları çok olumlu etkiler.