•  
  •  

Çeneye Botoks Uygulaması

Kare yüz tedavisi (masseter kas hipertrofisi tedavisi):

Masseter kas hipertrofisi (MKH) çeneyi kapatmaya yarayan kaslardan birisi olan masseter kasının hacmen büyümesi sonucu ortaya çıkan bir durumdur. Özellikle dişler sıkıldığında çene kemiğinin her iki yanında kas belirgin olur ve yüze kare görünüm verir. Buna kare yüz adı da verilmektedir. Kadınlarda kare yüz erkeksi bir görünüme yolaçabilmektedir. Bu durum kare yüz görünümü ile ilgili en önemli şikayeti oluşturmaktatadır. Masseter kas hipertrofisi yani kare yüz tedavisi için farklı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.Bu yöntemlerden birisi ağız içinden kesi yapılarak kalınlaşmış olan kasın tıraşlanarak inceltilmesidir. Bir diğer kare yüz tedavisi ise çeneye Botoks uygulamasıdır. Botilinum Botoksin kullanıma girmesinden sonra Botoks bu amaçla kullanılmaya başlamıştır. Çene Botoksuyla ilgili çok sayıda yayın yapılmış, kitap bölümleri yazılmış ve tedavi protokolü oluşturulmuştur. Botoks uygulamasında kullanılan madde, Clostridium botulinum adlı bakteri tarafından salgılanan bir proteindir. Botoksun belirli dozlarda kasa enjeksiyonu, sinirlerden kaslara giden elektriksel iletiyi bloke ederek, uygulanan kasın kasılma fonksiyonunu geçici olarak azaltır veya yok eder. Etkisi işlemden sonraki 3-7’nci günlerde başlar. Kişiden kişiye farklılık göstermekle beraber bu etki 4-6 ay kadar sürer. Hasta fayda görür ve memnun kalırsa 6 aylık periyotlarla tekrarı gerekir. Anestezi gerektirmeyen bir yöntemdir. Çene Botoksu sonrası çeşitli yayınlarda farklı oranlar bildirilmekle beraber masseter kas hacmini % 20-30 oranında azalttığı bildirilmiştir. Böylece şikayet konusu olan kare yüz görünümünün düzelttiği bildirilmektedir. Çeneye Botoks uygulaması özellikle kadınlar için daha çekici olan tepesi yukarıda olan üçgen yüz görünümüne dönüşümde katkı sağladığı bildirilmektedir. Bu amaçla özel bir planlama ile kas içine 3-5 noktada Botoks enjekte edilerek kare yüz görünümünden tabanı yukarıda olan çekici üçgen yüz görünümüne kavuşmak mümkündür. Bu amaçla Botoks enjeksiyonu 1-3 ay aralıklarla istenen sonuç elde edilene kadar uygulanabilir. Sıklıkla ilk uygulama sonuç vermektedir.

Diş gıcırdatma tedavisi için Botoks uygulaması:

Burksizim adı da verilen gece diş gıcırdartma masseter kas hipertrofisine, çene ağrısına ve dişlerde kırılma ve şekil bozukluğuna yolaçabilmektedir. Çene Botoksu gece diş gıcırdartma yani bruksizm tedavisi amacıyla da kullanılmaktadır. Çeneye Botoks uygulaması diş gıcırdıtmaya bağlı sıklıkla sabah ortaya çıkan baş, çene ve diş ağrılarını gibi bulguları azaldığı ve iyileştirdiği belirtilmektedir. Bu amaçla özel bir planlama ile kas içine 3-5 noktada Botoks enjekte edilerek diş gıcırdatma tedavisi yapılabilir. Bu tedavide Botoks enjeksiyonu 1-3 ay aralıklarla istenen sonuç elde edilene kadar uygulanabilir. Sıklıkla ilk uygulama sonuç vermektedir.

Çeneye Botoks uygulaması güvenli midir?

Botoks 15 yıldır estetik amaçlı olarak kullanılmaktadır. Kas hastalıklarında kullanımı ise çok daha eskiye dayanmaktadır. Bu süreler içinde Botoksun hiçbir yan etkisi saptanmamıştır. Amerikan ilaç araştırma dairesi FDA’nın daonayladığı Botoks tüm dünyada yaygın olarak güvenle kullanılmaktadır.

Çene Botoksunun riskleri nelerdir?

Botoks enjeksiyonuna bağlı kızarıklık, morluk, şişlik, ağrı olabilir. Nadiren cilt altı ve kas içi kanama ile karşılaşılabilir. Nadiren enjeksiyon sonrası Botoksun diğer kaslara ve sinire sızması sonrası kas fonksiyonlarında azalmaya ve özellikle gülme fonksiyonunda zayıflığa yol açabilir. Kuvvetli çiğnemede zayıflık olabilir. Bazen yaşlı kişilerde ve kas hacmi çok olanlarda çene Botoksu sonrası kas hacminin azalmasına bağlı çene bölgesinde ciltte gevşeme, elmacık kemiğinin alt kısmında hacim kaybına bağlı çukurlaşma olabilir.

Botoks uygulama sonrası dikkat edilmesi gereken konular nelerdir?

İşlemden sonra 4 saat süre ile yatmamalı, uygulama yerine masaj yapılmamalı, ağır eksersizden kaçınılmalı. Bu durum uygulanan ilacın istenmeyen kas gruplarına dağılıp yan etkilerin ortaya çıkmasını engellemeye yöneliktir. Mutlaka emzirmekten, hamilelikten kaçının veya etkili bir gebelik önleme yöntemi seçiniz.

Çeneye Botoks uygulaması nasıl yapılır?

Şekilde gözüken planlama yapıldıktan sonra masseter kası içine 3-5 noktaya iğne ile hazırlanmış Botoks solusyonu enjekte edilmektedir. İşlem ağrısızdır. Nadiren çeneye Botoks uygulaması çok hafif bir ağrıya yol açablir. İşlem öncesi buz uygulaması ağrıyı önlemektedir.