•  
  •  

Gummy smile

Gummy smile nedir?

Gummy smile AnkaraBotoksla gummy smile tedavisi.

Gülümseme ve/veya konuşma esnasında diş etlerinin normalden fazla görünmesine gummy smile denmektedir.  Gülümsemede diş etleri 2 mm veya daha az gözükmesi estetik gülüş olarak kabul edilir. Kişiye göre değişmekle beraber 2 mm üzeri diş etinin gözükmesi  gummy smile kabul edilebilir. Gummy smile çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir.

Bunların başında üst dudağın hiperaktif  olması gelir. İstirahat halinde üst dudak normal görünürken gülünce çok yukarı çıkarak diş etlerinin çok görülmesine yol açar.

 Botoksla gummy smile tedavisi bu durumda çok etkindir. Üst dudağa botoks uygulama  üst dudağın yukarı hareketimi sınırlayarak diş eti görünümümü  azaltan  bir tedavi yaklaşımıdır.

Dişlerin doğuştan küçük olması tam çıkmaması dişlerin diş eti ile fazla kaplı olması da gummy smile yol açabilir. Bu olgularda hem hiperaktif üst dudak ve  hipertrofik diş etleri gummy smile nedeni olması sebebiyle diş etlerinin küçültültme ve botoks ile kombine tedavi uygulanabilir. Bazen dişleri taşıyan üst çenenin doğuştan yüksek olması ( vertikal overgrowth ) gummy smile sebebidir. Bu durumda  mukozadan doku çıkartılması, ortognatik cerrahi ile yüksekliğin azaltılması gibi cerrahi tedaviler uygulanırken botoksla gummy smile tedavisi faydalı olur.

Botoksla gummy smile tedavisi nasıl yapılır?

Üst dudakta belirlenen noktalara botoks enjeksiyonu yapılarak gummy smile tedavi edilebilir.

Botoks gummy smile tedavisinde nasıl etki eder?

Üst dudakta belirli noktalara uygulanan botoks  gülünce üst dudağı çok yukarı çeken hiperaktif kasları bloke ederek diş etlerinin çok görünmesini azaltır.

Botoksla gummy smile tedavisi etki süresi 4-6 aydır.Gülünce diş etlerinin çok gözükmesinin tedavisi var mı?

Gülünce diş etlerinin çok gözükmesine gummy smile adı verilir. Gülünce diş etlerinin çok gözükmesi botoks uygulaması ile tedavi edilebilir. Bu işleme botoksla gummy smile tedavisi denir.