•  
  •  

Genital Estetik Labioplasti

GENİTAL ESTETİK

İç dudakların büyüklüğü ve sarkması :

Kadın genital organındaki iç dudaklar (labia minus) gelişimsel ve diğer nedenlerle uzun ve büyük olabilir. İç dudakların sarkması olarak da adlandırılmaktadır. İç dudakların büyüklüğü, kadınlarda en sık mayo, spor giysileri, tayt gibi sıkı kıyafetlerin içinde labiumların belli olması, gözükmesi gibi şikayetlere neden olmaktadır. Labiumların büyüklüğü tek taraflı olabileceği gibi çift taraflı da olabilir.

Labioplasti nedir?

İç dudakların küçültülmesi ameliyatına labioplasti adı verilmektedir.

Kadınlar neden labioplasti ameliyatı ister?

Amerikan Plastik cerrahi Derneğinin yayın organı olan Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Dergisinde Nisan 2017 ayında çıkan bir araştırma yazısında kadınların hangi nedenlerle labioplasti olmak istedikleri araştırılmıştır. Yazı başlığı “Kadınlar neden labioplasti ameliyatı ister” şeklindedir. Bu çalışmada labioplasti olmak için başvuran 50 hastaya neden sorulmuştur. Yaşları 17 ile 51 arasında değişen bu kadınların 29 tanesi doğum yapmış 21 tanesi ise doğum yapmamış kadınlardan oluşmaktadır.

İç dudakların büyümesi ne zaman ve nasıl fark edilir?

İç dudakların büyüklüğüne ve onları rahatsız etmesini nasıl fark ettikleri sorulmuştur. Kadınların %52’si yaşları ilerledikçe, %32’si çocuk doğurduktan sonra, % 22’si ergenlikte, %18’I ise kendilerinini bildi bileli,%2 ise kilo aldıktan sonra iç dudakların uzunluğunun ve büyüklüğünün farkına vardıklarını bildirmişlerdir. İç dudaklardaki büyüme %94 kadında çift taraflıyken % 6’sında tek taraflı olduğu saptanmıştır.

İç dudakların büyüklüğü hangi şikayetlere yol açmaktadır?

İç dudakların sarkmasından yakınan kadınların %74 tayt gibi sıkı kıyafetlerin rahatsızlık verdiği %72’si cinsel ilişki esnasında rahatsızlıktan, % 58’i uzamış labiaların rahatsızlık verici şekilde katlanması, %54’ü ise mayo ve spor kıyafetlerinden gözükmesi, %48 ise ağrıdan şikayet ettikleri tespit edilmiştir.

Labioplasti ameliyatı nasıl yapılır?

Labioplasti ameliyatı lokal ve sedasyon anestezi ile gerçekleştirilebilir. Iç dudakları küçültme için farklı cerrahi teknikler tanımlanmıştır. Bu yöntemler içinde en iyi konuç vereni wedge eksizyon olarak tanımlanan tabanı yukarıda üçgen şeklinde bir dokunun cerrahi olarak çıkartılması ile küçülme sağlanır. Kullanılan dikişler kendiliğinden eridiği için alınmasına gerek olmaz. Diğer yöntemlerde olduğu gibi dokunun boylu boyunca kesi yapılıp fazla doku çıkartılmadığı için dik kısa bir zor fark edilen yara izi olur. Bu iz de zamanla fark edilmez olur.

Labioplasti ameliyatı sonrası nelere dikkat edilmelidir?

İşlem sonrası küçük bir pansumanla bir kaç saat sonra evinize dönebilirsiniz. Basit ağrı kesicilere cevap veren bir ağrınız olabilir. Ertesi gün ılık su ile duş alabilirsiniz. Iş hayatına dönebilirsiniz. İkinci gün ameliyat yerinde ödem artabilir. Ödem üçüncü günden sonra hızla kaybolur. Ameliyat sonucunu bu süreç sonunda görebilirsiniz.