•  
  •  

Yağ Enjeksiyonları

Yağ enjeksiyonu, veya yağ greftlemesi travma, çeşitli hastalıklar ve yaşlanmaya gibi nedenlere bağlı ortaya çıkan hacim kaybını tedavi etmek amacıyla kullanılmaktadır. Yağ enjeksiyonu sıklıkla yüz bölgesinde hacim kayıplarını düzeltmek amacıyla elmacık kemiği üzerine, yanaklara, göz çevresine, alına, yanak-dudak çizgisine, dudaklara, çene ucu gibi bölgelere uygulanmaktadır. Bunlara ek olarak çeşitli travma, hastalıklar ve ameliyatlar sonrası ortaya çıkan yüz asimetrileri ve depresyonlar ve yara izlerinin düzeltilmesi amacıyla da yağ enjeksiyonları başarılı bir şekilde uygulanmaktadır. Son yıllarda birden fazla burun estetiği ameliyatı geçirmiş ve burun derisi incelmiş kişilerde burun derisine yağ enjeksiyonları uygulanmaktadır.

Yağ enjeksiyonunda yağ kimden ve nereden alınmaktadır

Yağ enjeksiyonlarında yağ uygulama yapılacak kişinin kendisinden alınmaktadır. Yağ greftinin n alınacağı bölge seçilirken genellikle vücutta yağlanmanın fazla olduğu karın, bel, basen ve kalça gibi bölgeler tercih edilmektedir.

Yağ enjeksiyon işlemi nasıl yapılmaktadır ?

Yağ enjeksiyon işlemi tek başına olabileceği gibi yapılan bir ameliyata ek olarak gerçekleştirilebilir. Tek başına yapılacaksa lokal anestezi ve sedasyon anestezisiyle gerçekleştirebilir. Bu işlem hastanede yatmayı gerektirmez.

Vucudun belirli bölgelerinden (basenler. göbek altı karın veya diz içi gibi) özel kanüller yardımıyla alınan yağ dokusu bazı özel işlemlerden geçirilerek hazırlanır. Bu hazırlanan yağ dokusu ince kanüller yardımıyla enjekte edileceği alana verilir. Yağ enjeksiyonu çok küçük kesilerden yapıldığından, enjeksiyon yerinde herhangi bir iz olmaz. Yağ enjeksiyonu için giriş noktalarına küçük bantlar konur. Enjeksiyon bölgesine şişliği azaltmak amacıyla özel batlar yapıştırılabilir.

Mikrofat grefting, nanofat grefting işlemi nedir?

Son yıllarda, göz kapakları, göz çevresi ve dudaklar gibi çok narin ve hassas bölgelerde ince kanüller kullanılarak yağ enjeksiyonu yapılmaktadır. 0.7 mm çaplı çok ince kanüllerle yağ enekte edilmektedir. Bu amaçla, yağ alma deliği daha küçük olan kanüllerle yardımıyla küçük yağ partiküllerinden oluşan lipoaspitrat elde edilmektedir. Bu yağ greftleri derinin çok yüzeyel tabakasına ( derin dermise) çok ince kanüller yardımıyla enjekte edilmektedir. Yüz bölgesindeki ince kırışıklıklar için yapılan bu işleme mikrofat yani mikro yağ greftlemesi adı verilmektedir.

Daha ince kırışıklıkların tedavisi amacıyla kullanılan ve daha ince kanüllerle yapılan işleme nanofat grafting adı verilmektedir. Nanofat greftleme tekniğinde elde edilen lipoaspirat mekanik olarak emulsifiye edilip inceltilmekte ve bir süspansiyon hazırlanmakta, bu süspansiyon çok daha ince keskin kanüllerle derinin daha yüzeyel katlarına verilmektedir. Nanofat grafting yada nanofat injeksiyon tekniğiyle göz altında oluşan koyuluğun giderildiği, güneşe ve yaşlanmaya bağlı ortaya çıkan üst dudak ve dekolte bölgesindeki ince kırışıklıkların tedavi edildiği gösterilmiştir. Bu amaçla nanofat grefting işlemin uygulamaktayız.

Yağ enjeksiyon sonrası süreç nasıldır?

Yağ enjeksiyonu işlemi biter bitmez uygulama bölgesinde şişliği azaltmak amacıyla soğuk uygulamasına yapılabilir. Soğuk uygulaması jeller veya içi buz dolu torbalar yardımıyla yapılır. Genellikle saat başı 15 dakikalık uygulama yeterlidir. Doğrudan buzun deriye temas etmemesi gerekir. Buzun ya da jelin olduğu torba bir tülbent veya havlu yardımıyla işlem bölgesine uygulanır.

Yağ enjeksiyonu, ilk birkaç gün dışında, genel olarak hastanın günlük yaşantısını etkileyecek boyutlarda bir rahatsızlık vermez. İlk iki gün ödemin fazlalığı ve bazı alanlarda oluşabilecek morluklar nedeniyle daha çok dinlenerek geçirilmesi önerilir. Yağ enjeksiyon alanlarına yapıştırılan bantlar ertesi gün çıkartılabilir. Koruyucu olarak 5 gün antibiyotik tedavisi verilir.

İşlem sonrası, özellikle ilk iki gün, uygulama bölgesinde yağ enjeksiyon miktarının ötesinde bir şişlik beklenir. Bu şişlik zamanla azalacaktır. Ancak dudağa yapılan enjeksiyonlarda bu süre uzayabilir ve aşırı olabilir. İşlemden 2 gün sonra uygulama bölgesi yıkanabilir ve nemlendiricili krem sürülebilir. Şişliği artırması nedeniyle aşırı sıcaktan ve buhardan kaçınmak gereklidir.

Yağ enjeksiyonun sonucu ne zaman ortaya çıkar? Yağ enjeksiyon işlemi kalıcımıdır ?

Yağ enjeksiyonu ile yapılan dolgu işlemi ise kalıcı bir yöntemdir. Enjekte edilen yağın bir kısmı vücut tarafından emilmektedir. Bu nedenle verilen yağın %30-70 oranında absorbe edilmektedir. Bu nedenle ihtiyaç duyulursa ikinci işlem gerekebilir. Tutma oranı enjeksiyon yapılan bölgenin özelliklerine göre değişebilir. Alın ve çene ucu, elmacık kemiği üzeri gibi hareketsiz alanlarda yağ tutma oranı, ağız çevresi, dudaklar gibi hareketli alanlardan daha yüksek olması beklenir. Yağ enjeksiyonu net sonuçlar yaklaşık 3 ay sonra ortaya çıkar. İkinci bir yağ enjeksiyona ihtiyaç duyulursa yağ enjeksiyonları arasında en az 3 ay beklenmelidir.

Prof.Dr.Muhitdin Eski