•  
  •  

Burun Estetiği ile ilgili S.S.S

Burun estetiği ameliyatından sonra spor yapmaya ne zaman başlayabilirim?

Aşırı efor gerektiren aktivitelerden (jogging, eğilme, cinsel ilişkiler- kan basıncınızı arttıran her aktivite) 3 hafta kaçınılması önemlidir. Burunu çarpmaktan veya sürtmekten ve güneş yanığından 2 ay süreyle sakınılmalıdır.

Burun estetiği ameliyatından sonra kontakt lenslerimi ne zaman takabilirim?

Hasta kendini iyi hisseder hissetmez ve ödemin gerilemeye başladığı dönemde (5-7gün) kontakt lensleri kullanabilir.

Burun estetiği ameliyatından sonra gözlük kullanabilir miyim?

Burun estetiği ameliyatından sonra en az 4 hafta gözlük kullanmanız önerilmez. Burun estetiği ameliyatından 4 hafta sonra kemik tama yakın iyileşmiştir. Bu nedenle 4 hafta beklenmesi önerilir. Bu süre sonunda da ağır gözlük paletleri burun sırtına bası yapabilir. Buna dikkak edilmelidir. Gözlük takma zorunluluğunuz varsa ilk hafta alçı üzerine gözlük takarak idare edebilrsiniz. Sonrasında kontak lens takılabilir. Kontak lens kullanamıyorsanız gözlüğü alın bölgesine bantla yapıştırarak burna baskı yapmayacak şekilde kullanımı önerilmektedir.

Burun estetiği ameliyatından sonra ne zaman yüzmeye başlayabilirim?

Burun estetiği ameliyatından en az 3 hafta sonra yüzmeye başlayabilirsiniz. Dalma işlemi yapmanızı önermeyiz.

Burun estetiğinde kemikleri kırıyor musunuz?

Burun estetiğinde burnu şekillendirmek için kemikler uygun yerlerinden kesilir(osteotomi) ve bazen sadece törpüleme yeterli olabilir. Bu işlemi takiben burun kemiği çatısı yeniden oluşturulur. Böylece burun sırtındaki kemik çıkıntılar, eğrilikler düzeltilir.

Burun estetiği lokal anestezi uygulanarak mı yapılır?

Burun estetiğinde lokal anestezi ve sedasyon anestezisi ile desteklenerek gerçekleştililebilir ancak genel anestezi sıklıkla başarılı bir operasyon için tercih nedenidir.

Burun estetiği ameliyatından sonra tampon takılması zorunlu mudur?

Burun estetiği operasyonunda ilk gün sızıntıların emilmesi amaçlı sıklıkla tampon kullanılmaktadır. Ameliyatta yapılan işlemlere bağlı olarak vazelin emdirilmiş tamponlar yada özel delikli silikon splintler (Doyle) tercih edilebilir. Eğer septuma müdahale edilmemişse tampon konulmayabilir.

Burun estetiğinde tamponlar çıkarılınca çok ağrı hisseder miyim?

Tampon çıkarılırken çok az bir rahatsızlık hissedersiniz ama acı duymazsınız. Bu konuda operasyondan önce doktorunuza danışmalısınız ve operasyondan sonra tampona ihtiyacınız olup olmadığınızı öğrenmelisiniz.

Burun estetiği ameliyatlarında amaç sadece burnu küçültüp kemikleri düzeltmek midir?

Bu sorunun cevabı kesinlikle hayırdır. Burun estetiği ameliyatlarında amaç, buruna istenilen şekli vermektir. Asıl hedef mevcut deformite ve şekil bozukluğunun düzeltilmesidir yani burnun boyutlarının küçültülmesi ya da büyültülmesi, ucunun inceltilmesi, yüksekliğinin artırılması veya azaltılmasına yöneliktir. Esas amaç burnunuzu yüzünüzle orantılı hale getirmektir. Nasıl ki büyükçe bir yüzde küçük burun güzel durmayacaksa küçük bir yüzde de büyük burun uyumlu olmayacaktır.