•  
  •  

Meme Büyütme ile ilgili S.S.S

Meme büyütme estetiği için ne gibi hazırlıklar yapmalıyım?

Eğer sigara bağımlılığınız varsa, sizden operasyondan önce sigarayı bırakmanız istenecektir. Aspirin ve bazı vitaminler E,A gibi kanamayı artırdığından, operasyondan önce ( yaklaşık 7 gün ) bu ilaçların alımı kesilmelidir. Ayrıca doktorunuz size operasyondan önce uymanız gereken kuralları anlatacaktır.

Meme bütütme ameliyatı çok ağrılı bir ameliyat mıdır?

Meme büyütme ameliyatı sonrası ortaya çıkan ağrı sıklıkla ağrı kesicilerle dindirilebilir. Hasta açısından zor bir operasyon değildir. Ameliyattan sonra hastalar göğüs bölgesinde gerginlik, kaşıntı, dokunmayla ağrı ve hassasiyet hissedebilir. Bazı hastalar ise kollarını kaldırdığında rahatsızlık ağrıya yol açabilir. Ağrının süresi ve miktarı değişiklik gösterebilir. Bazı kişiler bu süreci çok rahat geçirirken bazıları için bu süreç biraz daha sıkıntılı olabilir. Bu durum özellikle kas altı protez yerleştirildiği durumlarda daha belirgindir.

Meme büyütme ameliyatından sonra yara izi olacak mı?

İnsan vucudunda yapılan herhangi bir kesi ne kadar estetik dikilse de yara iziyle sonuçlanır. Estetik cerrahinin en önemli özelliği; bu kesilerin kolaylıkla fark edilmeyecek bölgelerde yapılması, doğal katlantı alanlarına yerleştirmesi ve dikişte en az iz kalacak teknik ve malzemeleri kullanılmasıdır. Meme büyütme ameliyatlarında da izler meme altındaki katlantı boyunca ( inframamarian), meme ucundaki kahverengi alanın deri ile olan alt sınırı boyunca yapılan yarımay tarzında(periaerolar) ve ya ise koltuk altı katlantısında yer alır. Bu izler zamanla solar ve fark edilmez hale gelir. Cerrahınızda bu kesileri yaparken en az iz kalacak şekilde planlar ve gerçekleştirir. Ancak yara iyileşmesi herkeste farklılık gösterebilir.

Meme büyütme ameliyatı sonrası neler dikkat etmem gerekir?

Genellikle göğüs büyütme estetiği sonrası hastalarımızı sıklıkla bir gün hastanede misafir ediyoruz. Hastamız isterse aynı gün taburcu edebiliyoruz. Ertesi gün her şey normale dönmüş oluyor. Bu nedenle taburcu olduğunuzda rahatlıkla evinize dönebilirsiniz. Hastaneden çıkmadan önce size antibiyotik ve ağrı kesiciler reçete edilecektir. Bu ilaçları önerildiği şekilde düzenli kullanınız. Operasyondan sonraki 2 gün memedeki şişlik en yüksek düzeydedir. Bundan sonra hızla kaybolmaya başlayacaktır. Sırt üstü ve yüksekte( iki yastık) yatmanız ödemin hızla gerilemesine katkı sağlayacaktır. Kolların aşırı hareketi ağrıya yol açabilir bu nedenle kol egsersizlerine , ağır kaldırmamaya, yüz üstü yatmamaya dikkat etmelisiniz. İşinize 3-4 gün sonra geri dönebilirsiniz. Ağrı için size reçete edilen basit ağrı kesiciler kullanabilirsiniz. Ameliyattan 3 -5gün sonra banyo yapabilir ve normal yaşantıya dönebilirsiniz. Bu operasyon hareketlerinizde ve hayatınızda çok büyük bir kısıtlama yaratmaz.

Meme büyütme ameliyatı sonrası kol hareketleri ağrıya yol açar mı?

Birkaç gün içinde istediğiniz kıyafetleri giyip çıkarabilirsiniz. Göğsünüzde hafif sertlik ve duyarlılık hissedebilirsiniz, bu normaldir ve hızla kaybolacaktır. Eğer meme protezi kas altına konmuşsa kollarınızı kaldırmakta zorluk çekebilirsiniz. Kollarınızı yukarı kaldırmayın, ağır yük taşımayın, ağır fiziksel aktivitelerden kaçının.. Doktorunuz önerileri çok önemlidir. Bunlara titizlikle uymanız gereklidir.

Meme büyütme ameliyatı sonrası günlük aktivitelerime ne zaman geri dönebilirim?

Operasyondan sonra günlük aktivitelerinize geri dönmek birkaç gününüzü alacaktır. Operasyondan 2-3 saat sonra, ayağa kalkabilirsiniz. Operasyon sonrası olumlu değişimi hemen fark edeceksiniz. Aynı gün taburcu olabileceğiniz gibi hastanede kalmayı tercih ederseniz ertesi gün taburcu olabilirsiniz. Operasyondan sonraki 2 gün memedeki şişlik en yüksek düzeydedir. Bu dönemde göğüslerinizde gerginlik ve yanma hissi olabilir. Bundan sonra hızla kaybolmaya başlayacaktır. Ağrı için basit ağrı kesiciler kullanabilirsiniz. Yaptığınız işe bağlı olarak 3-5 gün sonra normal yaşantıya ve işe dönebilirsiniz.

Göğüs büyütme ameliyatının sonucunu hemen fark edilir mi?

Meme büyütme ameliyatı sonrası gövde yapınızla orantılı, dik, dolgun ve büyük görünümde bir memeye kavuşacaksınız. Meme büyütme operasyonun size yarattığı olumlu etkiyi hemen fark edeceksiniz. Artık siz de, istediğiniz kıyafetleri rahatça seçebileceksiniz. Böylece küçük memenin yarattığı olumsuz etkiden kurtulup kendinize olan güveniniz artacaktır.

Meme büyütme ameliyatı sonuçları ne kadar kalıcıdır?

Göğüs büyütme operasyonları sonuçları kalıcıdır ve estetik plastik cerrahideki en mutlu hasta gruplarından birisini oluştururular. Fakat, aşırı kilo alıp verme, yer çekimi ve yaşlanmanın etkisiyle zaman içinde değişim olabilir. Çok nadirde olsa meme protezine karşı gelişen kapsül nedeniyle meme şeklinde uzun dönemde değişim olabilir. Modern cerrahi teknikler ve yeni üretilen protezler sonrasında bu risk çok daha azalmıştır.

Meme büyütme ameliyatı olan bir anne çocuk emzirebilir mi?

Birçok anne adayı bu konuda endişelidir. Fakat, bu konuda endişelenecek bir şey yoktur. Çünkü, meme altı katlantıdan yapılan (inframamarian ) keside meme dokusuna hiç dokunulmadığı için süt kanalları zarar görmez. Silikon meme protezi meme dokusunun altına yerleştirilir.Bu nedenle hasta ameliyat olmamışcasına ne kadar süt verecekse o kadar süt verebilir. Çocuklarını rahatlıkla emzirebilirler.

Meme protezi meme kanser yapar mı?

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesince (FDA) meme protezlerini yıllardır inceleme altına almıştır. Yapılan araştırmalar sonucunda meme protezlerinin kanser yapıcı bir etkisi bulunamamıştır. FDA 2006 yılında silikon meme protezlerinin kullanılmasına izin vermiştir. FDA onayladığı protezler kullanılarak meme büyütme, meme rekonstrüksiyonu ve daha önce meme protez ameliyatı olmuş ancak değiştirmek isteyen hastalarda silikon dolu meme protezlerinin kullanımına izin verilmiştir. Günümüzde artık meme protezlerinin kesinlikle kansere yol açmadığını söylemek doğru bir tanımdır. Bu nedenle meme protezlerinin markası ve FDA onayı olup olmadığı önemlidir.

Silikon meme protezleri güvenlimi?

Silikon meme protezlerinin 2006 yılında FDA ( Amerikan İlaç ve Gıda Dairesi) kullanılmasına onay çıkmasından itibaren meme büyütme ameliyatlarında kullanımının hızla arttığı bildirilmektedir. Amerilkan Estetik Plastik Cerrahlar Derneğinin istatistiklerine göre meme büyütme amacıyla kullanılan meme protezlerinin %72 sinin silikon dolu meme protezlerinin oluşturduğu bildirilmektedir. Amerika Bileşik devletlerinde de hızla silokon meme protezlerinin kullanımı yaygınlaşmaktadır.

Meme protezlerinin ömrü ne kadardır ?

Meme protezlerinin ömrü sonsuz değildir. Kullanım süresi her hastada değişiklik gösterebilir. Eğer bir sorun yoksa kullanılan protezin değiştirilmesi için belirlenmiş bir tarih yoktur. Sorun çıkmadığı sürece ömür boyu kullanabilirsiniz.

Meme büyütme ameliyatı sonrası göğüslerim doğal gözükür mü?

Göğüs protezlerinin doğal görünüp görünmemesi önemli ölçüde yapılan operasyona bağlıdır. Uygun teknik ve protez seçimiyle doğal görünümlü meme elde edilebilir. Hastanın vucut yapısı meme dokusunun varlığı, göğüs kafesinin genişliği, memenin taşıyabileceği büyüklük gibi parametreler göz önüne alınıp yapılacak bir planlama ve protez seçimi ile doğal sonuçlar almak her zaman mümkündür.Protez büyüdükçe sorunda büyür.

Emzirmeden sonra sarkan göğüsler protezle dikleştirilebilir mi?

Genelde, emziren kadınlarda emzirme sonlandırıldıktan sonra hormonların etkisiyle meme dokusunda hacmen azalma olur buna atrofi adı verilir. Atrofi sonrası memede sarkma ve gevşeme olur. Meme derisinin durumu, sarkmanın derecesine bağlı olarak uygun tedavi planlanabilir. Evet, sıklıkla memedeki sarkma ve atrofi, meme büyütme yani silikon meme ameliyatı ile düzeltilebilir. Eğer memede sarkma ve cilt fazlalığı çok ise silikon meme proteziyle beraber meme dikleştirme operasyonu yapılabilir. Meme büyüklüğü yeterliyse sadece göğüs dikleştirme ameliyatıda yeterli olabilir. Bu nedenle doktorun muayene ve değerlendirmesi önemlidir.

Prof.Dr.Muhitdin Eski