•  
  •  

Yüz Estetiği ile ilgili S.S.S

Göz kapağı estetiği ameliyatı kimlere yapılır:

Estetik göz kapağı cerrahisi veya blefaroplasti, alt ve üst göz kapağındaki deri fazlalığı ve göz kapağı sarkması varsa bu durumu düzeltmek için yapılan ameliyattır. Bu ameliyatlar göz kapağı estetiği olarak ta adlandırılır.

  • Özellikle alt ve üst göz kapağınızdaki deri fazlalıkları size yorgun bir görünüm veriyorsa
  • Üst göz kapağındaki deri fazlalığı kirpiklere kadar uzanıyor, göz kapağında ağırlık yapıyorsa ve görmeyi engelliyorsa
  • Üst göz kapağındaki deri fazlalığı nedeniyle göz kapağına makyaj( far sürme, kalem çekme) yapamıyorsanız
  • Alt göz kapağında kırışıklık ve torbalanma varsa
  • Göz kapağı sarkması varsa

Estetik göz kapağı ameliyatından fayda görürsünüz. Bu ameliyat şikayetlerinizin durumuna göre sadece üst kapak, alt kapak yada her iki kapağa birden uygulanabilir. Estetik göz kapağı ameliyatında göz kapaklarındaki sarkmış fazla deri ve göz torbalarının uzaklaştırılması sonucu göz çevrenize daha yenilenmiş bir görüntü kazandırır. Yüzünüzdeki yorgun görünüm gider sizin daha dinamik bir görüntüye sahip olmanızı sağlar.

Üst göz kapağı sarkması nedir ve nasıl düzeltilir?

Üst göz kapağı sarkması kapakta deri fazlalığı sonrası ortaya çıkmaktadır. Bazen buna kaş düşüklüğü de eşlik edebilmektedir. Göz kapağındaki sarkma üst bleferoplasti yani üst kapaktan fazla olan deri ve kas şeridi çıkartılarak düzeltilir. Kaş düşüklüğü varsa en basit çözüm botoks uygulamaktır. Botoks kaş düşüklüğünü düzeltmektedir. Bir diğer alternatif ise kaş kaldırmadır. Göz kapağı estetiği ameliyatı lokal anestezi altında yada sedasyonla beraber gerçekleştirilir. Özellikle üst göz kapağı sarkması güvenli ellerde oldukça kolay güvenli ve hızla iyileşilen bir ameliyattır.

Göz kapağı estetiği ameliyatından sonra ne kadar süre ile başım yukarda yatmalıyım?

Baş elavasyonu yani baş yukarıda yatılması göz kapağı estetiği ameliyatı sonrası göz çevresinde oluşacak ödem yani şişliği azaltmak amacıyla önerilmektedir. Ameliyat sonrası az 3-5 gün baş elavasyonu devam etmelidir. Bu süre nekadar uzun olursa şişlik ödemin kaybolması o kadar hızlı olur ve 1. hafta sonunda baş elavasyonu sonlandırılabilir.

Göz kapağı estetiği ameliyatından sonra sosyal yaşantıma ne zaman dönebilirim?

Bu ameliyat sonrası hasta hemen ayaklanır ve dolaşabilir. Hasta gibi değildir. Ancak gözlerde özel strip bantlar olacaktır. Sosyal hayata dönüşü kendi belirleyebilir. Bir çok kişi güneş gözlüğü takarak ameliyattan birkaç gün sonra iş hayatına dönebilmektedir. Yapılan işleme bağlı olarak 1 hafta sonra gözlüksüz ve makyajsız olarak rahatlıkla dolaşabilirsiniz.

Göz kapağı estetiği ameliyatından sonra güneşe ne zaman çıkabilirim?

Güneş deriye zararlıdır ve güneş hasarından deriyi korumak için güneş koruyucu kremler kullanılmalıdır. Güneş ameliyat sonucunu etkilemeyecek olsa da güneş hasarı görmüş deri daha kolay ve hızlı kırışır. Bu nedenle güneşten korunma tedbirleri alarak şapka, krem ve gözlük gibi güneşe çıkılabilir.

Göz kapağı estetiği ameliyatından sonra lenslerimi ne zaman takabilirim?

Göz kapağı ameliyatı sonrası hemen gözlük kullanabilirsiniz ancak kontakt lens kullanıyorsanız lens takmaya 3 hafta sonra başlanabilir.

Göz kapağı estetiği ameliyatından sonra ne zaman araba sürmeye başlayabilirim?

İlk 2-3 günlük dönemde ödeme ve şişliğe kullanılan göz kremlerine bağlı hafif bir puslu görme olabileceğinden bu süreçte araç kullanması önerilmez. Puslu görme kaybolur kaybolmaz ki bu 2-3 gün olabilir araç kullanabilir.

Göz kapağı estetiği ameliyatından sonra ne zaman uçak ile seyahat edebilirim?

Göz kapağı estetiği sonrası hava yolu ile seyahatla ilgili kısıtlama yoktur.

Ne kadar sıklıkla doktorumla görüşmeliyim?

Eğer sorun yoksa göz kapağı ameliyatı sonrası 2-3 görüşme yeterli olmakta ve 3 hafta sonra randevular tamamen kontrol amaçlı olabilmektedir.

Prof.Dr.Muhitdin Eski