•  
  •  

Burun Ucu Estetiği

Burun ucu estetiği sıklıkla burun ucunun geniş veya asimetrik olması, burun ucunda düşüklük, burun ucunun mandalla sıkılmış gibi görünmesine yol açan pinch deformitesi gibi şekil bozukluklarının düzeltilmesi amacıyla gerçekleştirilir. Revizyon burun ameliyatları önemli bir kısmında da burun ucu estetiğine ihtiyaç duyulabilir.

Burun ucu estetiği kapalı yada açık teknik burun estetiği ameliyatı ile yapılabilir. Burun ucundaki deformite yani şekil bozukluğu teknik seçiminde önemlidir. Doktorunuz sizi bu konuda bilgilendirecektir.

Burun ucu estetği yani tipplasti operasyonu genel yada lokal anestez altında yapılabilir.

Burun ucu estetiği eğer burun sırtında sorun yoksa ve tipplasti sonrası orantısızlık beklenmiyorsa tek başına yapılabilir. Bu durumda burun kemiklerine dokunulmaz. Burun ucunu oluşturan alt lateral kıkırdaklara müdahale edilerek burun ucundaki sekil bozukluğu yani asimetri, yükseklik, düşüklük, genişlik gibi istenmeyen durumlar düzeltilebilir. İyileşme hızlıdır. Morluk ve ameliyat sonrası şişliğe çok nadiren karşılaşılır. Rinoplastiye göre daha hızlı normal hayata dönülür.

"Ben sadece burun ucu estetiği istiyorum" diyerek başvuran her hasta burun ucu estetiği için uygun aday mıdır?"

Yüz ve burunda güzellik orantı ve uyum meselesidir. Sadece burun ucunun küçültülmesi, şekillendirilmesi, ameliyat öncesi sorun yokmuş gibi gözüken burunda, burun sırtının daha kalın veya daha büyük görünmesine yol açabilir. Bu nedenle burun ucu estetiği yani tipplasti sonrası burnun tamamındaki değişimleri ön görmek gerekir. Bu istekle başvuran hastalarımızın bir kısmında dikkatli bir muayene ve değerlendirme sonrası tam bir burun estetiği ameliyatına ihtiyaçları olduklarını tespit ediyoruz. Bu durumda sadece burun ucuna müdahale etmek yerine burnun tamamına müdahale ettiğimiz rinoplasti ameliyatı ile yüzle orantılı mükemmel sonuç almak mümkün olabilmektedir. Bu konuda doktorunuzla yapacağınız görüşme çok önemlidir.

Burun kanatlarının zayıflığı ( Alar kollaps)

Burun kanatlarındaki kıkırdakların zayıflığına bağlı olarak derin nefes almada burun kanatlarının içeriye çökmeside ayrı problemdir. Alar kollaps adı verilen bu durumda nefes alındığında oluşan negative basınca bağlı olarak burun yan duvarlarında çökme olur. Bu durum doğuştan kıkırdakların zayıflığından olabileceği gibi geçirilmiş burun ameliyatı sonrası kıkırdakların aşırı zayıflaması sonucuda olabilir. Bu durumda ise burun kanatlarının güçlendirilmesi amacıyla kıkırdak destek koymak gerekir.

Burun ucu estetiği ve tipplasti, Ankara burun ucu estetiği fiyatı ile ilgili detaylı bilgi için iletişim sayfasından form doldurabilir yada 0312 285 80 70 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Prof. Dr .Muhitdin Eski