•  
  •  

Kulak Memesi Küçültme

Kulak memesi doğuştan yada yaşlanmaya bağlı olarak normalden büyük olabilir. Kulak memesininin büyüklüğünden yakınan kişilerde kulak memesini küçültmek mümkündür.

Kulak büyüklüğü nedir?

Sağlıklı 100 erişkin ve 50 çocuk üzerinde yapılan çalışma sonrası kulak uzunluğunun yaklaşık 6.5 cm ve eninin 3.5 cm olduğu tespit edilmiştir.

Kulak memesinin büyüklüğü nedir?

Kulak memesi uzunluğu 1.5- 2 cm’dir

Kulak memesi küçültme ameliyatı:

Kulak memesi küçültme ameliyatları lokal anestezi altında yani bölgesel uyuşturma yapılarak gerçekleştirilebilir. Kulak memesi üzerinde, planlama yapılarak,istenen kulak memesi büyüklüğü işaretlenir. Daha sonra lokal anestezi yapılarak kulak memesi uyuşturulur. Planlamaya göre işaretlenen miktarda kulak memesi dokusu çıkartılır. Dikişler konur. Kulak memesi küçültme ameliyatı için değişik teknikler kullanılmaktadır.

Kulak memesinin büyüklüğü ve durumuna göre teknik seçimi yapılır. Kulak memesi küçültme ameliyatında seçilen tekniğe bağlı olarak, kulak memesi önünde yada arkasında yara izi kalır. Öndeki izler çok küçüktür ve zaman içinde fark edilmez hale gelir. Kulak arkasında kalan izi önden görmek mümkün değildir. Ameliyat sonrası kulak memesi üzerinde basit ve küçük bir pansuman olur. Bu ameliyattan sonra normal yaşantınıza ve işinize dönebilirsiniz. Kulak memesi estetiği kepçe kulak ameliyatı ile beraber de yapılabilir.