•  
  •  

El Gençleştirme

El gençleştirme neden önemlidir?

Yaşımızı gösteren ve saklayamadığımız bölgelerden birisi yüzümüz diğeri ise ellerimizdir. Yüze yönelik gençleştirme de botoks, dolgu ve laser uygulamalarından başlayıp cerrahiye girişimlere kadar uzanan bir çok işlem başarıyla uygulanmaktadır. Bu işlemler yüzümüzdeki yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırırken ellerimiz yaşımızı ele verebilmektedir. Bu nedenle el gençleştirme işlemleri önemlidir.

Elde yaşlanma belirtileri nelerdir?

Ellerin yaşlanması, el cildinin yaşlanması ve cilt altı dokunun incelmesiyle kendini belli eder. El sırtındaki damarlar belirginleşmiştir, parmaklara hareket veren tendon görünür hale gelmiştir. Parmak kemikleri arasında hacim kaybına bağlı çukurlaşma vardır. Derinin yaşlanmasına bağlı olarak da deri kırışık ve lekelidir.

El gençleştirme işlemlerinin amacı nedir?

El gençleştirme işlemlerinde; el yaşlanmasıyla ortaya çıkan, hacim kaybı ve derideki lekelerin tedavisi amaçlanmaktadır.

El gençleştirme uygulamaları nelerdir?

Ellerdeki hacim kaybı için dolgu uygulamaları yapılmaktadır. Dolgu için hyaluronik asit veya yağ enjeksiyonları yapılabilir.

El sırtında yaşlanma belirtisi olan leke tedavisinde lazer, mikrodermabrazyon ve kimyasal peeling işlemleri uygulanabilir.

El gençleştirmede yağ enjeksiyonu :

Kendi vucudunuzdan alınan yağ dokuları çeşitli işlemlerden geçirilip saf hale getirildikten sonra el derisi altına ince bir tabaka halinde enjekte edilir. Bu işlem, el sırtına hacim kazandırarak, deri altında belirgin ve görünür haldeki damar ve tendonların gizlenmesine yardımcı olmaktadır. Buna ek olarak yağ doku içindeki mezenşimal kök hücreler çok sayıda ve değişik biyoaktif moleküller salgılayarak rejeneratif mikroçevre yaratarak hacim deri kalitesinin artmasına, canlanması ve tazelenmesine yol açarak onarıcı etki yaratır. Bu durum sadece yağ enjeksiyonlarına özgüdür. Yağ enjeksiyonları kalıcı bir etki yaratır.

Ele yağ enjeksiyonu ağrılımıdır?

Kendi vucudunuzdan alınan yağ dokuları çeşitli işlemlerden geçirilip saf hale getirildikten sonra el derisi altına ince bir tabaka halinde enjekte edilir. Bu işlem lokal anestezi yani bölgesel uyuşturma ile yapılır. Ağrısız bir işlemdir.

Ele yağ enjeksiyonu işlemi sonrası neler yaşanır?

El gençleştirme işlemi için yapılan yağ enjeksiyonu sonrası aynı gün evinize dönebilirsiniz. Ertesi gün ellerinizde hafif ödem yani şişlik olabilir. Buna nadiren hafif bir morlukta eşlik edebilir. Bu şişlik üçüncü günden itibaren hızla kaybolur.

El gençleştirmede dolgu uygulamaları:

El gençleştirmede dolgu uygulamaları yağ enjeksiyonlarına göre daha kolaydır ve ofis ortamında kolaylıkla gerçekleştirlebilir. El gençleştirmede hyaluronik asit ve hidroksiapatit içeren dolgular kullanılabilir. El sırtına sürülerek uygulanan uyuşturma işlemi sonrası deri altına enjekte edilen dolgular ele hacim kazandırarak elin genç görünmesini sağlar. Yaklaşık 15-20 dakika süren bu işlem kalıcılığı yaklaşık 1 yıl sürmektedir.

El gençleştirmede PRP uygulaması:

Hastadan alınan kanın özel işlemlerden geçirilip plateletten zengin plazma (PRP) haline getirilir. PRP başta büyüme faktörleri ve plazma proteinlerinden zengin bir sıvıdır. Bu kokteyel içinde yer alan büyüme faktörleri ve proteinler doku onarımını ve rejenerasyonunu artırmaktadır. PRP deri altına enjekte edilerek el sırtı derisinin yenilenmesine katkı sağlar. PRP uygulaması tek başına yapılacabileceği gibi yağ ve dolgu uygulamalarıyla beraber de uygulanabilir.

El gençleştirmede lazer uygulaması:

El gençleştirmede el derisindeki lekeleri yok etmeye yönelik olarak çeşitli Lazer uygulamaları yapılabilir. Özellikle eldeki leke tedavisinde Q-switched Nd:YAG , alexandrite, veya ruby lazer kullanılabilir. El gençleştirmede lazerle leke tedavisi ele dolgu ve yağ enjeksiyonu işlemlerine tamamlayıcı olarak da yapılabilir. Bu kombine tedavi çok iyi sonuç vermektedir.

Prof.Dr.Muhitdin Eski