•  
  •  

Karın Germe Ameliyatı

Karın Germe Ameliyatı ( ABDOMİNOPLASTİ )

Karın derisi ve vücuttaki yağlı dokular kilo alıp verme, gebelik, yaşa bağlı deformasyonlar gibi çeşitli nedenlerle değişikliğe uğrayıp gerilir ve gevşer. Bu durum karın bölgesi ve gövdede cilt fazlalığına ve karın kaslarının gevşeyerek şekil bozukluğuna yol açabilir. Abdominoplasti, genel olarak bilinen adıyla "karın germe" ameliyatı karın ön bölgesinde mevcut fazla yağ ve sarkık haldeki cilt dokusunun alındığı ve karın kaslarının gerilerek sağlamlaştırıldığı bir cerrahi girişimdir. Bu uygulama, karın ön duvarındaki gevşeklikten kaynaklanan dışarı doğru çıkıntı yapan bombeliğinde giderilmesinde faydalıdır. Abdominoplasti, liposuction ve ya diğer girişimlerle kombine edilebilir. Özellikle aynı seansta gövde yanlara (flank) sınırlı bölgesel liposuction vucut konturunu iyileştirmeye çok katkı sağlayabilir.

Abdominoplasti için iyi aday mıyım ?

  • Diyet veya egzersize cevap vermeyen karın ön duvarında gevşeklik ve yağlanma ve sarkıklığı olanlar,
  • Gebelik veya kilo verme sonrası karın ön duvarında gelişen gevşeklik ve cilt fazlalıkları ve sarkması olanlar
  • Karın ön duvarındaki kasların gebelik, kilo kaybı veya yaşlılığa bağlı zayıflıkları ve ayrık olması ( diastazis recti)

Bu durumlardan biri yada birkaçının sizde varsa karın germe ameliyatı için aday olabilirsiniz. Buna ek olarak özellikle göbek altında deride gevşeklik ve çatlaklar olanlar kişilerin deri çatlaklarında kurtulmasında bu ameliyat çok yardımcı olabilir. Ancak tüm çatlakların giderilmesinde etkili olmayacaktır.

İkiz gebelik gibi karnın ileri derecede büyümesine ve deformasyonuna yol açan gebelik sonrası karın ön duvarı kaslarında zayıflık ve ayrılmayı (diastazis recti) onarmak ve hamilelik öncesi görünümüne kavuşturmada karın germe ameliyatı faydalıdır.

Ameliyat öncesi görüşme…

Karın germe ameliyatı düşünüyorsanız, ilk yapmanız gereken bu konuda deneyimli estetik plastik cerrahla görüşmektir. Bu görüşmede mevcut şikayetleriniz ve ameliyat sonrası beklentileriniz samimi olarak dile getirilmelidir. Konsültasyon başlangıcında; doktorunuz genel sağlık durumunuzu değerlendirir. Bu konuyla ilgili olarak kalp hastalığı, diabet, KOAH yani obstrüktif akciğer hastalığı gibi kronik eşlik eden hastalıklarınızın olup olmadığı veya varsa devamlı kullandığınız ilaçlar hakkında sorular sorar. Genel sağlık durumunuzu ortaya koyar ve bu ameliyata engel bir durumunuzun olup olmadığı değerlendirilir.

Daha sonra karın bölgesinin ayrıntılı muayenesi yapılır. Karın bölgesindeki gevşeklik ve yağ birikimlerini tespit eder, cilt yapısı değerlendirilir. Ameliyat sonucunu etkileyecek konularda ölçüm yapıp değerlendirmede bulunup notlar alır. Doktorunuz bu muayene bulgularını ve sizin beklentilerinizi karşılaştırarak en uygun tedavi seçeneğini konusunda size bilgi verecektir. Çok kiloluysanız ve kilo vermeyi planlıyorsanız bu ameliyatı kiloverme işlemi tamamladıktan sonra yaptırmanızı öneririz. Aşırı kilo alıp vermeler elde edilen başarılı ameliyat sonuçlarını olumsuz etkileyebilir. Yine gelecekte hamilelik planınınız varsa karın germe ameliyatını ertelemesini uygun olacaktır. Karın bölgesinde daha önceki herhangi bir abdominal cerrahiden kaynaklanan yara izleri varsa ( açık safra kesesi ameliyatı yara izi gibi) bu ameliyata engel teşkil edebilir. Bu durumda doktorunuz abdominoplastiyi önermeyebilir.

Doktorunuz bu görüşmede, uygulayacağı cerrahi tekniği, anesteziyi, ameliyatın nerede yapılacağı ve ameliyat hazırlıkları konusunda bilgi verecektir. Ameliyatın muhtemel riskleri ve komplikasyonları konusunda sizi aydınlatacaktır. Karın germe ameliyatına karar vermeden önce bu konuyla ilgili aklınızdaki tüm soruları sorup cevabını alın. Bunları dikkatlice dinleyip anlamadığınız konuları tekrar sorun. Yine bu görüşmede ameliyat maliyeti hakkında bilgi alabilirsiniz. Bu görüşmeden sonra kendi değerlendirmenizi de yaparak ameliyat kararı verirsiniz.

Ameliyat kararı verdiğinizde sizden ameliyat hazırlığı için tetkikler yaptırmanız istenecektir. Bu tetkikler sonucu normal sınırlardaysa ameliyata uygun olduğunuz değerlendirilip cerrahinin yapılacağı gün ve saat kararlaştırılır.

Ameliyat günü...

Hastaneye yatışınızı takiben odanıza alınırsınız. Odanızda doktorunuz sizi ziyaret ederek ameliyat planlaması yapar ve çizimleri gerçekleştirir. Takiben anestezi doktoru anestezi hakkında bilgi verip size anesteziye yönelik sorular sorar. Ameliyathaneye inmeden önce size bir sakinleştirici iğne yapılacaktır. Bu sizin heyecanınızı ve ameliyata bağlı oluşabilecek anksiyetenizi azaltacak sizi sakinleştirecektir ve cesaretlendirecektir.

Ameliyathaneye indikten sonra anestezi uygulanacaktır. Karın germe ameliyatında sıklıkla genel anesteziyi tercih eder ve böylece tüm operasyon boyunca uyursunuz. Bu hem sizin hem de cerrah için en konforlu anestezi tipidir. Lokal anestezi ile birlikte sedasyonda bu amaçla kullanılabilir Ancak karın germe ameliyatında çok tercih edilmemektedir.

Karın germe ameliyatı...

Abdominoplasti ameliyatı genellikle yapılacak işin büyüklüğüne bağlı olarak 2-5 saat arasında tamamlanır. Abdominoplasti ameliyat sonrası seçilen tekniğe ve vucut yapınıza bağlı olarak karın ön duvarında sezeryan izi bölgesinden başlayıp her iki kalça kemiği ön çıkıntısına uzanan ve bazen bunu aşan yanlara uzanan bir ameliyat izi oluşabilmektedir. Bu kesiden girilip şekildeki gibi karın kaslarını çevreleyen faysa üzerinde karın derisi kaldırılıp, göbek deliği etrafında bir kesi yapılıp göbek yerinde bırakılıp göbek üstünde kaburgalara kadar ulaşılır. Orta hatta zayıflamış veya ayrılmış olan kaslar plike edilip karın duvarı gerginleştirilir ve güçlendirilir. Bu işlem karındaki bömbeliğin kaybolmasınada yol açar, bel kısmını daraltır ve abdominal duvarı sağlamlaştırır. Sarkmış olan deri aşağı doğru gerdirilir ve fazla deri alınır. Göbeğiniz için yeni bir delik açılır, göbek bu delikten çıkartılıp yeni yerine dikilir. Takibende sezaryen bölgesindeki kesi yeri özel dikiş ipleriyle dikilip pansuman yapılır. Karın duvarında zorlanmayı önlemek ve rahat etmeniz için özel bir korse takılır.

Karın germe ameliyatı ilk günler...

Ameliyat bitiminde odanıza alınırsınız ve yattığınız yatağa özel bir pozisyon verilmiştir. Yatağın sırt kısmı ve diz altına gelen kısmı katlanmıştır. Bu pozisyonda yatmanızı istenir. Bu ameliyat sonrası en rahat ettiğiniz ve karın duvarında gerginliğin en az olduğu pozisyondur. Ameliyattan 3-4 saat sonra sulu gıdalar almanıza izin verilir. Takiben mümkün olan en kısa zamanda ayağa kalkmanız ve yürüyüş yapmanız istenecektir. Bu işlem hemşire yardımıyla birlikte olacaktır. Kalan zamanda da yatakta ayaklarınızı oynatmanız ve hareketsiz kalmamanız istenecektir. İlk 2 gün ameliyata bağlı olarak karın bölgesinde ödem ve şişlik olması doğaldır. Bu şişlikler ve ödem 3 günden itibaren azalmaya başlayacaktır. İlk birkaç gün tam düz oturamazsınız. Yürürkende karındaki gerginliği azaltmak için hafif karın bölgesinden bükük yürümeniz istenecektir. Her gün daha iyiye gittiğinizi göreceksiniz. Ağrılarınız olduğunda ağrı kesici ilaçlar uygulanacaktır. Ağrılar bu ağrı kesicilere cevap verir ve çok sıkıntı çekmezsiniz. Ameliyatın büyüklüğüne ve yapılan işlemelere bağlı olarak 2-3 gün hastanede kalabilirsiniz.

Karın germe ameliyatından ne zaman normale dönerim?

Bu ameliyatan sonra vucut hatlarınızda yani karın bölgenizde belirgin bir iyileşme olacaktır. Bu durum kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olacak ve bedeninizin eski formuna kavuştuğunu göreceksiniz. Ancak ameliyata bağlı ödem ve şişliklerin gitmesi karın kaslarınızın eski haline gelmesi haftalar alabilir. Genellikle hastaların önemli bir kısmı 2 hafta sonra işlerine dönerken bazı hastalar iyileşme periyoduna ve yapığınız işe bağlı olarak bu süre uzayabilir. Tüm hastalarımızda hızlı bir iyileşme için mutlaka 1 haftalık istirahat ve dinlenmeyi öneriyoruz. Bu süreyi istirahatle geçirdiğinizde normal yaşantıya dönüş daha hızlı olmaktadır.

Egzersizler kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olur. Kendinizi zorlamadan hareketlerin ve egzersizin derecesini siz ayarlayabilirsiniz. Hareketleri kolaylıkla yapana kadar zorlu eksersizlerden sakınılmalıdır. 4-6 hafta süreyle mekik gibi karın kaslarının aktif çalışmasını gerektiren egzersizlerden sakınmanızı öneriririz.

Yara izleri ilk haftalarda daha belirgindir. Fakat bu normaldir. Yara izlerinin kaybolması ve renginin açılması 3-5 ayı bulur. Bunlar hiçbir zaman tamamen görünmez hale gelmeyecektir ancak bir çok hastada zamanla sezeryan izi gibi güçlükle fark edilebilir hale gelir. Fark edilir olsa bile bu izler iç çamaşırının altında kalacağından dikkat çekmeyecektir.

Ameliyat sonrası takip...

Bu ameliyattan sonra vucut hatlarınızda yani karın bölgenizde belirgin bir iyileşme olacaktır. Bu durum kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olacak ve bedeninizin eski formuna kavuştuğunu göreceksiniz Karın germe ameliyatı hastaların yaşam tarzında önemli bir değişikliğe yol açmaktadır. Bu ameliyat sonrası hastalar yeni formlarını korumak için daha dikkatli davranmaya, spor yapmaya, dengeli ve düzenli beslenmeye özen göstermektedirler. Bu durumda hem ameliyat sonuçlarının uzun süreli olmasına ve hem de daha sağlıklı bir hayat sürmeye yardımcı olacaktır. Doktorunuzun önerdiği sıklıkta kontrollere gelmeniz bu süreci en iyi şekilde atlatmanıza yardımcı olacaktır.

Burada sunulan bilgiler karın germe ameliyatı için iyi bir aday olup olmadığınız, uygulamanın nasıl yapıldığı, nasıl sonuçlar beklemeniz gerektiği hakkında temel bilgiler verecektir. Hastaya ve cerraha göre değişen pek çok şey olduğu için buradaki bilgiler bütün sorularınıza cevap veremeyebilir. Bu nedenle anlamadığınız ve bu konuyla ilgili aklınıza gelen her şeyi cerrahınıza sorunuz.

Prof.Dr.Muhitdin Eski