Toksin Uygulaması

Toksin  Uygulamaları

Toksin nerelere uygulanabilir?

Alın bölgesindeki yatay çizgiler, iki kaş arasında yer alan ve çatık kaş görünümüne yol açan çizgiler, kaşların dış kısmının yukarı kaldırılması, göz etrafında yer alan kaz ayağı çizgileri, dudak köşelerinin yukarıya kaldırılması, boyundaki yatay çizgilerin ve dikey bantların tedavisi azaltılması amacıyla kullanılabilir. Deneyimli ellerde yapılacak toksin enjeksiyonu sonrası alın ve göz çevresindeki çizgiler azalır ve daha genç ve dinç görünüme kavuşursunuz.

Toksin uygulama sonuçlarını ne zaman ortaya çıkar?

Uygulamadan sonra günler içinde (3-7gün ) etki başlar. toksin uygulamasını takiben alın bölgesi, kaşlar arasında yer alan çizgilerde ve göz çevresinde yer alan kaz ayağı çizgilerinde belirgin bir azalma ve iyileşme gözlenir. Bu çizgilerdeki azalma ve iyileşme 1 aya kadar devam eder. Etki 4-6 ay sürer. Bu süre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

Toksin 'in etkisi ne kadar kalıcıdır?

Gözle görülür iyileşme 4-6 aya kadar devam eder ve bu süre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. toksin uygulama sonrası bir sonraki randevu tarihini doktorunuzla görüşerek kararlaştırabilirsiniz.

Toksin uygulaması ağrılı mıdır?

Toksin uygulamasında çok ince uçlu iğneler ile enjeksiyon yapılmaktadır. Bu enjeksiyonlar esnasında ortaya çıkan ağrı minimal ve kısa sürelidir. Sıklıkla enjeksiyon öncesi kısa süreli sadece buz uygulaması yeterli olabilmektedir. Nadiren lokal anestezik içeren krem uygulaması bu amaçla kullanılabilir. Tüm işlem yaklaşık 10 -15 dakika sürmektedir. Enjeksiyona bağlı nadiren kızarıklık, morluk, şişlik, hassasiyet ve ağrı olabilir. Bunlar kısa sürede kaybolur.

Toksin yaptırınca yüz ifadem kaybolur mu?

Deneyimli ellerde yapılan toksin uygulamasıyla yüz ifadeniz tamamen kaybolmaz. Dengeli bir toksin uygulamasında, kas kasılması geçici olarak azaltırılır, amaç fonksiyonu tamamen ortadan kaldırmak değildir. Yine kaşlarınızı kaldırabilir, kaşlarınızı çatabilir mimikleriniz kullanabilirsiniz ancak buna bağlı ortaya çıkan kırışıklıklar azalmıştır. Bu nedenle kişiye özgü doz uygulaması çok önemlidir. Bu ayrıntılı fonksiyonel ve estetik muayene gerektirir. Deneyim çok önemlidir. Deneyimli ellerde yapıldığında donuk bir yüz ve toksin ifadesi ile karşılaşmak çok nadirdir.

Toksin tedavisine devam etmezsem yüzümdeki çizgilere ne olur?

Toksin tedavisine devam etmezseniz alın, kaş arası ve göz çevrensizdeki kırışıklıklar yavaş yavaş toksin öncesi haline döner.

Aşırı terlemeden nasıl kurtulurum ? Koltuk altı aşırı terlemenin tedavisinde toksin etkili midir?

Koltuk alından aşırı terlemenin tedavisi amacıyla toksin uygulaması yapılabilir. Amerikan ilaç dairesi (FDA) medikal tedaviye, yani terlemeyi azaltan sprey, roll uygulanmasına rağmen, azalmayan aşırı koltuk altı terlemelerinde toksin tedavisine onay vermiştir. Koltuk altı terlemesi olan kişilerde terleme olan bölgenin tam tespiti için nişasta testi uygulanabilir ve bölge işaretlenir. toksin çok ince iğne uçlarıyla yaklaşık 15-20 noktaya uygulama yapılır. Koltuk altı toksin uygulamasıyla aşırı terlemeden kurtulabilirsiniz. Aşırı terleme için koltukaltı toksin uygulaması yaklaşık 15-20 dakikada yapılabilmekte ve etkisi ortalama 201 gün yani 6.7 ay sürmektedir. toksin uygulamasından sonraki 4 hafta içinde terlemede belirgin bir azalma olduğunu görülecektir.

Koltuk altından terleme kesilse ne olur?

Aşırı terleme tedavisi için toksin uygulaması sonrası koltuk altında terleme kesilirse sizi büyük rahatsızlık veren gömleklerinizin, tişörtleriniz koltukaltı bölgesindeki ıslaklık, kirli görünüm ve renk değişiminden kurtulursunuz. Koltukaltından terleme kesildiği için hiçbir olumsuz etki beklenmezken vucudunuzun diğer bölgelerinde bulunan ter bezleri yardımıyla ihtiyaç duyulan terleme gerçekleşir.

Toksin uygulama riskleri nelerdir?

Genel Riskler: toksin 15 yıldır estetik amaçlı olarak kullanılmaktadır. Kas hastalıklarında kullanımı ise çok daha eskiye dayanmaktadır. Bu süreler içinde toksin'in hiçbir yan etkisi saptanmamıştır. Nadiren karşılaşılan toksin alerjisine bağlı kaşıntı, döküntü astım benzeri nefes darlığı gibi tablo ile karşılaşılabilir. Bu durumda hemen doktorunuzla temasa geçip gerekli tedavi düzenlenmelidir.Amerikan ilaç araştırma dairesi FDA’nın da onayladığı toksin tüm dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır.

Toksin uygulamalarının riskleri ;Enjeksiyona bağlı kızarıklık, morluk, şişlik, ağrı olabilir. Baş ağrısı, kaşıntı, nadiren pitozis (göz kapağı düşüklüğü, 3-8 hafta arasında düzelir). Kaşların aşırı kalkması, düşmesi, asimetri gibi geçici riskler ile karşılaşılabilir. Bunlar ek işlem ve tedavi gerektirebilir.

Toksin uygulama sonrası dikkat edilmesi gereken konular:

İşlemden sonra 4 saat süre ile yatmamalı,uygulama yerine masaj yapılmamalı, ağır eksersizden kaçınılmalı. Bu durum uygulanan ilacın istenmeyen kas gruplarına dağılıp yan etkilerin ortaya çıkmasını engellemeye yöneliktir. Mutlaka emzirmekten, hamilelikten kaçının veya etkili bir gebelik önleme yöntemi seçiniz.

Laser tedavisi toksin etkisini azaltır mı ?

2005 yılında yapılan yılında yayınlanan bir çalışmada toksin injeksiyonunu takiben 10 dk sonra yapılan non-ablatif laser uygulaması sonrası toksin etkinliğinde bir azalma olmadığı gösterilmiştir.

Prof.Dr.Muhitdin Eski

Muhitdin Eski - DoktorTakvimi.com