•  
  •  

Terleme Nedir ?

Terleme nedir?


Terleme derideki yerleşmiş bulunan ter bezlerinin sıcak veya duygusal stres gibi çeşitli nedenlerle yaptığı salgıdır. Ekrin ter bezleri ısının artması durumunda tuzlu su kıvamında salgı yaparak vücut ısını düşürmeye yararken, apokrin glandlar ise daha çok dugusal stres anında süt kıvamında salgı yaparlar. Bu salgı kokusuzdur. Ancak vücut yüzeyinde normalde bulunan bakterilerle karşılaşınca kötü koku oluşturabilirler.
Terleme tedavisi nedir?


Aşırı terleme tedavisinde medikal ve cerrahi tedavi uygulanabilir. Medikal yani ilaçla yapılan tedavide çeşitli losyon ve krem antipersepirant preparatlar kullanılabilr. İyonoferez ise özellikle el ve ayaklar aşırı terlemelerinde kullanılan düşük voltajlı elektirik akımı verilerek yapılan bir tedavi şeklidir. Ameliyatla aşırı terleme tedavisi yapılabilir. Cerrahide kapalı endoskopik veya açık torokal sempatektomi ile aşırı terleme tedavisi uygulanabilmektedir. Klipsli endoskopik torasik sempatektomi (ETS) bir diğer cerrahi minimal invaziv aşırı terleme tedavi yöntemidir. toksin ile terleme tedavisi ise son yıllarda yaygın kullanılan oldukça etkili aşırı terleme tedavi yöntemidir.


Toksin ile terleme tedavisi nedir? toksin terlemeye nasıl etki eder?


Sinir uçlarından salınan asetil kolin ter bezlerine bağlanıp ter salgılamasını başlatır. Bir başka ifadeyle ter bezleri çalışabilmesi için asetil koline ihtiyaç duyar. toksin sinir uçlarından asetil kolin salınımı geçici bir süre azaltarak ter bezlerinin çalışmasını engeller. Bu yolla toksin uygulanan alandaki ter bezlerinin ter üretimi azalır. Böylece terleme tedavisi gerçekleşmiş olur.


Toksin ile terleme tedavisi süresi nedir?


Toksin ile terleme tedavisi kalıcı mıdır? Toksin ile terleme tedavisi kalıcılığı 6-12 ay arasında değişmektedir. Bu süre ortalama 210 gün olarak bildirilmiştir. Kişiden kişiye değişkenlik gösterebilmektedir. Kalıcı bir tedavi değildir.


Koltukaltı terleme tedavisi nedir?


Toksin ile koltuk altı terleme tedavisi nedir? Koltukaltı aşırı terleme nedeniyle toksin ile yapılan koltukaltı terleme tedavisidir. Koltuk altında yaklaşık 2 cm karelik alanlara belirli ünit toksin özel çok ince uçlu insülin enjektörleri ile yapılır. Toplam alan 20-30 arası değeişebilir. Çizilerek belirlenen alanlara insülin iğnesi ile 45 derece açı ile girip yaklaşık 2mm derinliğe minik toksin enjeksiyonu yapılır. Etki oralama 1-2 hafta içinde ortaya çıkar ve 6-12 ay kalıcılık gösterebilir. Ortalama kalıcılık süresi 210 gün civarındadır.


Ter kokusu nedir?
Ter kokusu neden oluşur?
Kötü vucut kokusu nedir?


Apokrin glandların salgısı olan ter ve sebum normalde kokusuzdur. Bu salgı vücut yüzeyinde bulunan bakterilerle karşılaşıp yıkılınca kötü ter ve vücut kokusu ortaya çıkar. Vucudumuzdan zaman zaman yayılan kötü kokunun nedeni ter ve yağ bezlerinden salınan bu süt kıvamındaki içeriğin bakterile karşılaşmasıdır.


Terleme en sık hangi bölgelerde olur?


Ter bezleri saçlı deri yüz koltukaltı, kasıklar , el ve ayak tabanında yerleşmiştir. Bu bölgelerde yoğun terleme olabilir. Ancak koltuk altı terleme en fazla sosyal yaşantıda sorun yaratan terlemenin yoğun olduğu alanlardan birisidir.


El ve ayak terlemesi nedir?


Artmış el ve ayak terlemesi bazı kişilerde rahatsızlık yaratabilmektedir. Özellikle duygusal stres anında artmış el terlemesi sosyal yaşantıyı olumsuz etkilemektedir. Ellerin ıslak olması yeni tanışılan kişilerde, iş görüşmelerinde kişinin el sıkma yani tokalaşma işleminden sakınmasına yol açabilmektedir. Bu durumda başlı başına sorun oluşturmaktadır.Ayak kokusu nedir?
Ayak kokusu neden oluşur?


Ayaktaki terleme bakterilerle karşılaşınca kötü koku ortaya çıkar. Bu ayak kokusunun nedenidir.


Terleme nasıl azaltılabilir?

Kötü vücut kokusunun azaltılması için ne yapılabilir? Antipersepirant kullanılabilir. Terleme önleyici bu preperatlar aleminyum bazlı bileşimlerdir. Bunlar terbezleri deriye açıldığı kanalı geçici tıkayarak terlemeyi bir süre azaltırlar.


Terleme azaltan ilaçların antipersepirantları yan etkisi nedir?
Terleme önleyici ilaçların yan etkisi nasıl tedavi edilir?


Terleme önleyici preparatlar yani antipersepirantlar güçlü solüsyonlardır ve bazen deride kaşınma, kızarıklık, şişmeye yol açabilir. Antipersepirantları yan etkisi ortaya çıkarsa sürülen bölgeyi bol su ile yıkamak gerekir.


Ter kokusu nasıl önlenir?
Deodorantlar terlemeye nasıl etki eder?
Deodorantlar kötü koku oluşumuna nasıl etki eder?


Deodorantlar kötü kokuyu azaltırken terlemeyi azaltmazlar. Deriyi asidik yaparak bakterilerin deride barınmasını önleyerek kötü koku oluşumunu azaltırlar. Deodorantlar ayrıca parfüm içerdiği için kötü kokuyu da bastırırlar.


Ter kokusuna yol açan besinler nedir?


Özelikle kokulu baharatlar, kafeinli içecekler,çemen, pastırma gibi kuvvetli kokusu olan gıdalar kötü ter kokusuna yol açabilirler. Bu ürünleri yememek ter kokusunu önler.


Prof Dr Muhitdin Eski