Çeneye Toksin Uygulaması

Kare yüz tedavisi (masseter kas hipertrofisi tedavisi):

Masseter kas hipertrofisi (MKH) çeneyi kapatmaya yarayan kaslardan birisi olan masseter kasının hacmen büyümesi sonucu ortaya çıkan bir durumdur. Özellikle dişler sıkıldığında çene kemiğinin her iki yanında kas belirgin olur ve yüze kare görünüm verir. Buna kare yüz adı da verilmektedir. Kadınlarda kare yüz erkeksi bir görünüme yolaçabilmektedir. Bu durum kare yüz görünümü ile ilgili en önemli şikayeti oluşturmaktatadır. Masseter kas hipertrofisi yani kare yüz tedavisi için farklı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.Bu yöntemlerden birisi ağız içinden kesi yapılarak kalınlaşmış olan kasın tıraşlanarak inceltilmesidir. Bir diğer kare yüz tedavisi ise çeneye toksin uygulamasıdır. Botilinum toksinin kullanıma girmesinden sonra toksin bu amaçla kullanılmaya başlamıştır. Çene toksinuyla ilgili çok sayıda yayın yapılmış, kitap bölümleri yazılmış ve tedavi protokolü oluşturulmuştur. toksin uygulamasında kullanılan madde, Clostridium botulinum adlı bakteri tarafından salgılanan bir proteindir. toksinun belirli dozlarda kasa enjeksiyonu, sinirlerden kaslara giden elektriksel iletiyi bloke ederek, uygulanan kasın kasılma fonksiyonunu geçici olarak azaltır veya yok eder. Etkisi işlemden sonraki 3-7’nci günlerde başlar. Kişiden kişiye farklılık göstermekle beraber bu etki 4-6 ay kadar sürer. Hasta fayda görür ve memnun kalırsa 6 aylık periyotlarla tekrarı gerekir. Anestezi gerektirmeyen bir yöntemdir. Çene toksinu sonrası çeşitli yayınlarda farklı oranlar bildirilmekle beraber masseter kas hacmini % 20-30 oranında azalttığı bildirilmiştir. Böylece şikayet konusu olan kare yüz görünümünün düzelttiği bildirilmektedir. Çeneye toksin uygulaması özellikle kadınlar için daha çekici olan tepesi yukarıda olan üçgen yüz görünümüne dönüşümde katkı sağladığı bildirilmektedir. Bu amaçla özel bir planlama ile kas içine 3-5 noktada toksin enjekte edilerek kare yüz görünümünden tabanı yukarıda olan çekici üçgen yüz görünümüne kavuşmak mümkündür. Bu amaçla toksin enjeksiyonu 1-3 ay aralıklarla istenen sonuç elde edilene kadar uygulanabilir. Sıklıkla ilk uygulama sonuç vermektedir.

Diş gıcırdatma tedavisi için toksin uygulaması:

Burksizim adı da verilen gece diş gıcırdartma masseter kas hipertrofisine, çene ağrısına ve dişlerde kırılma ve şekil bozukluğuna yolaçabilmektedir. Çene toksinu gece diş gıcırdartma yani bruksizm tedavisi amacıyla da kullanılmaktadır. Çeneye toksin uygulaması diş gıcırdıtmaya bağlı sıklıkla sabah ortaya çıkan baş, çene ve diş ağrılarını gibi bulguları azaldığı ve iyileştirdiği belirtilmektedir. Bu amaçla özel bir planlama ile kas içine 3-5 noktada toksin enjekte edilerek diş gıcırdatma tedavisi yapılabilir. Bu tedavide toksin enjeksiyonu 1-3 ay aralıklarla istenen sonuç elde edilene kadar uygulanabilir. Sıklıkla ilk uygulama sonuç vermektedir.

Çeneye toksin uygulaması güvenli midir?

toksin 15 yıldır estetik amaçlı olarak kullanılmaktadır. Kas hastalıklarında kullanımı ise çok daha eskiye dayanmaktadır. Bu süreler içinde toksinun hiçbir yan etkisi saptanmamıştır. Amerikan ilaç araştırma dairesi FDA’nın daonayladığı toksin tüm dünyada yaygın olarak güvenle kullanılmaktadır.

Çene toksinunun riskleri nelerdir?

toksin enjeksiyonuna bağlı kızarıklık, morluk, şişlik, ağrı olabilir. Nadiren cilt altı ve kas içi kanama ile karşılaşılabilir. Nadiren enjeksiyon sonrası toksinun diğer kaslara ve sinire sızması sonrası kas fonksiyonlarında azalmaya ve özellikle gülme fonksiyonunda zayıflığa yol açabilir. Kuvvetli çiğnemede zayıflık olabilir. Bazen yaşlı kişilerde ve kas hacmi çok olanlarda çene toksinu sonrası kas hacminin azalmasına bağlı çene bölgesinde ciltte gevşeme, elmacık kemiğinin alt kısmında hacim kaybına bağlı çukurlaşma olabilir.

toksin uygulama sonrası dikkat edilmesi gereken konular nelerdir?

İşlemden sonra 4 saat süre ile yatmamalı, uygulama yerine masaj yapılmamalı, ağır eksersizden kaçınılmalı. Bu durum uygulanan ilacın istenmeyen kas gruplarına dağılıp yan etkilerin ortaya çıkmasını engellemeye yöneliktir. Mutlaka emzirmekten, hamilelikten kaçının veya etkili bir gebelik önleme yöntemi seçiniz.

Çeneye toksin uygulaması nasıl yapılır?

Şekilde gözüken planlama yapıldıktan sonra masseter kası içine 3-5 noktaya iğne ile hazırlanmış toksin solusyonu enjekte edilmektedir. İşlem ağrısızdır. Nadiren çeneye toksin uygulaması çok hafif bir ağrıya yol açablir. İşlem öncesi buz uygulaması ağrıyı önlemektedir.

Muhitdin Eski - DoktorTakvimi.com