¬ El Gençleştirme

El Gençleştirme

El gençleştirme neden önemlidir?

Yaşımızı  gösteren  ve saklayamadığımız bölgelerden birisi yüzümüz diğeri ise ellerimizdir. Yüze yönelik gençleştirme  de botoks, dolgu ve laser uygulamalarından  başlayıp  cerrahiye girişimlere kadar uzanan bir çok   işlem başarıyla   uygulanmaktadır. Bu işlemler yüzümüzdeki yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırırken  ellerimiz  yaşımızı ele verebilmektedir. Bu nedenle el gençleştirme işlemleri önemlidir. 

Elde yaşlanma belirtileri nelerdir? 

Ellerin yaşlanması, el cildinin yaşlanması ve cilt altı  dokunun   incelmesiyle  kendini belli eder. El sırtındaki damarlar belirginleşmiştir, parmaklara hareket veren tendon görünür hale gelmiştir. Parmak  kemikleri arasında hacim kaybına bağlı  çukurlaşma vardır. Derinin yaşlanmasına bağlı olarak da deri kırışık ve lekelidir. 

El gençleştirme işlemlerinin amacı nedir?

El gençleştirme işlemlerinde; el yaşlanmasıyla ortaya  çıkan, hacim kaybı ve derideki lekelerin tedavisi amaçlanmaktadır. 

El gençleştirme uygulamaları  nelerdir?

Ellerdeki hacim kaybı için dolgu uygulamaları yapılmaktadır. Dolgu için hyaluronik asit  veya yağ enjeksiyonları  yapılabilir. 

El sırtında  yaşlanma belirtisi olan leke tedavisinde  lazer, mikrodermabrazyon ve kimyasal peeling işlemleri uygulanabilir.

El gençleştirmede yağ enjeksiyonu :

Kendi vucudunuzdan alınan  yağ dokuları çeşitli işlemlerden geçirilip saf hale getirildikten sonra el derisi altına ince bir tabaka halinde enjekte edilir. Bu işlem, el sırtına hacim kazandırarak,  deri altında   belirgin ve görünür haldeki  damar ve tendonların gizlenmesine yardımcı olmaktadır. Buna ek olarak  yağ doku içindeki  mezenşimal kök hücreler  çok sayıda ve değişik biyoaktif moleküller salgılayarak rejeneratif mikroçevre yaratarak hacim deri kalitesinin   artmasına, canlanması ve tazelenmesine  yol açarak onarıcı etki yaratır. Bu durum sadece yağ enjeksiyonlarına özgüdür. Yağ enjeksiyonları kalıcı bir etki yaratır.

Ele yağ enjeksiyonu ağrılımıdır?

Kendi vucudunuzdan alınan  yağ dokuları çeşitli işlemlerden geçirilip saf hale getirildikten sonra el derisi altına ince bir tabaka halinde enjekte edilir. Bu işlem lokal anestezi yani bölgesel uyuşturma ile yapılır. Ağrısız bir işlemdir. 

Ele yağ enjeksiyonu  işlemi sonrası neler yaşanır?

El gençleştirme işlemi için yapılan yağ enjeksiyonu sonrası aynı gün evinize dönebilirsiniz. Ertesi gün ellerinizde hafif ödem yani şişlik olabilir. Buna nadiren hafif bir morlukta eşlik edebilir. Bu şişlik üçüncü günden itibaren hızla kaybolur.

El gençleştirmede  dolgu uygulamaları:

El gençleştirmede dolgu uygulamaları yağ enjeksiyonlarına göre daha kolaydır ve ofis ortamında kolaylıkla gerçekleştirlebilir.  El gençleştirmede hyaluronik asit ve hidroksiapatit içeren dolgular kullanılabilir.   El sırtına sürülerek uygulanan uyuşturma işlemi sonrası   deri altına enjekte edilen dolgular ele hacim kazandırarak elin genç görünmesini sağlar. Yaklaşık 15-20 dakika süren bu işlem kalıcılığı yaklaşık  1 yıl sürmektedir.

El gençleştirmede PRP uygulaması:

Hastadan alınan kanın özel  işlemlerden geçirilip plateletten zengin plazma (PRP) haline getirilir. PRP  başta büyüme faktörleri  ve plazma proteinlerinden zengin bir sıvıdır.  Bu kokteyel  içinde yer alan büyüme faktörleri ve proteinler  doku onarımını ve rejenerasyonunu  artırmaktadır.  PRP  deri altına enjekte edilerek  el  sırtı derisinin yenilenmesine katkı sağlar. PRP uygulaması  tek başına yapılacabileceği gibi yağ ve dolgu uygulamalarıyla beraber de uygulanabilir.

El gençleştirmede lazer uygulaması:

El gençleştirmede el derisindeki lekeleri yok etmeye yönelik  olarak çeşitli Lazer uygulamaları yapılabilir. Özellikle eldeki  leke tedavisinde  Q-switched Nd:YAG , alexandrite, veya ruby lazer kullanılabilir. El gençleştirmede lazerle leke tedavisi ele dolgu ve yağ enjeksiyonu işlemlerine tamamlayıcı olarak da yapılabilir. Bu kombine tedavi çok iyi sonuç vermektedir. 

                 Prof.Dr.Muhitdin Eski