¬ Blog

Yüz dolgusuna kaç yaşında başlanabilir?


Yüz dolgusuna kaç yaşında başlamalıyım? Dolgu için çok mu erken?*

Yüze ve yanaklara ve hacim kaybı olan bölgelere düzenli olarak dolgu uygulaması sadece cildi gerginleştirip yüz hatlarını iyileştirmekle kalmaz, dokuya hacim veren ve  dolgu maddelerinden daha uzun kalıcılığı olan konnektif doku  sentezini uyararak yüzde hacim artışına katkı sağlar.

Yüz dolgusunda en sık  kullanılan ürünlerden olan çapraz bağlı hyalüronik asitin ( Juvederm, Restylane gibi) dokuya hacim ve  esneklik veren kollajen sentezini  artırdığı gösterilmiştir (J İnvest Dermatol 2013;133(3).658-667).   Kozmetik uygulama dışında hyaluronik asitle ilgili çok sayıda çalışma yapılmış ve hyalüronik asitin kök hücre göçü, farklılaşması, fibroblast çoğalması gibi doku yenilenmesi ve hacim artışında etkin mekanizmaları uyardığı çalışılmıştır.Kalsiyum hidroksi apatip içeren (Radise)  dolgu madde yeni kollagen oluşumunu artırdığı gösterilmiştir.

Bu bulgular bizimde hastalarımızda gözlediğimiz ne kadar çok uygulama yapılırsa bir sonraki ihtiyaç azalmakta   ve   zamanla dolgu  ihtiyacı ortadan kalkabilecektir. 

Yaşla ilgili değişimleri önlemek azaltmak için güneş koruyucu krem, peeling uygulaması, akılcı botoks ve dolgu uygulamaları, lazer tedavisi gibi non invazif girişimler hastanın  genç  ve  sağlıklı görünmesini sağlamaktadır. Bu nedenle, nadiren bu işlemlere başlamak için erken denebilir. Asıl  sorulması gereken soru  “ ne zaman geç olduğudur”.

 

*When is “ Too early” too early to start Cosmetic Procedures JAMA  Dermatology, 2013 149(11);1271