¬ Blog

Botoksa kaç yaşında başlanabilir ?


Botoksa başlamak için çok mu  erken? Botoksa ne zaman başlamalıyım?*

“Botoksa başlamak için çok mu erken?”  bir estetik plastik cerrah olarak en sık karşılaştığımız  soruların başında gelir. Nadiren bu soruya “çok erken” cevabını veririz.

Alın, yüz, göz çevresinde oluşan kırışıklıklar sıklıkla cildin katlanması, yoğun mimik hareketleri  ve bazen de yatış pozisyonuna bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Özellikle yüz ifade kaslarının yoğun çalışması yani mimikler, çatık kaş, alın ve özellikle göz çevresinde kaz ayağı çizgilerinin oluşumu ile sonuçlanır. Çocukluk ve gençlik çağında gülme ile oluşan ve o kişiye  özgü çizgilerin zamanla  kalıcı olup derinleştiği bilinmektedir. Benzer şekilde yatış pozisyonuna bağlı olarak oblik olarak ortaya çıkan uyku çizgilerinin  aynı pozisyonda yatmaya devam edildiği sürece kalıcı olduğu görülmektedir. Bunlar yatış pozisyonun değiştirilmesi yada basıncı eşit dağıtan yastıklar kullanılmasıyla önlenebilmektedir.

Yüz ifade kaslarının etkinliğinin azaltılmasıyla yaşlanma, yorgunluk veya kızgınlık çizgileri olarak yorumlanan çizgilerin basitçe oluşmayacağı söylenebilir. Yirmili, 30’lu  yaşlarda  düzenli olarak başlanacak botoks tedavisinin aynı kişinin 40’lı, 50’li yaşlardaki görünümünü dramatik olarak etkileyeceği bildirilmektedir. Bu etki 38 yaşındaki tek yumurta ikizlerinde çok iyi bir şekilde ortaya konmuştur. İkizlerden birisi 25 yaşından itibaren düzenli olarak botoks tedavisi almış, diğeri ise 7 yıllık periyoda 2 kez botoks uygulatmıştır. Düzenli tedavi görmemiş ikizde alın ve çatık kaş çizgileri istirahat halindeyken belirginken diğer ikizde son botoks uygulamasından 4 ay geçmesine rağmen bu çizgiler gözlenmemiş.(Arch Facial Plast Surg.2006;8(6):426-431). Bu gözlem botoksla düzenli tedavinin mimik çizgilerini gelişimini azaltabileceği şeklinde yorumlanmıştır.

Yaşla ilgili değişimleri önlemek azaltmak için güneş koruyucu krem, peeling uygulaması, akılcı botoks ve dolgu uygulamaları, lazer tedavisi gibi non invazif girişimler hastanın  genç  ve  sağlıklı görünmesini sağlamaktadır. Bu nedenle, nadiren bu işlemlere başlamak için erken denebilir. Asıl sorulması gereken soru  “ ne zaman geç olduğudur”.

 

*When is “ Too early” too early to start Cosmetic Procedures JAMA  Dermatology, 2013 149(11);1271